Skopje Ohridi Püha Klimenti kirik

Allikas: Vikipeedia
Skopje Ohridi Püha Klimenti kirik
Skopje Ohridi Püha Klimenti kirik
Riik Põhja-Makedoonia
Asukoht Skopje
Ehituse algus 1972
Ehituse lõpp 1991
Koordinaadid 41° 59′ 55″ N, 21° 25′ 35″ E
Kaart

Skopje Ohridi Püha Klimenti kirik (makedoonia keeles Црква „Св. Климент Охридски") on Makedoonia Õigeusu Kiriku Skopje piiskopkonna katedraal Põhja-Makedoonias Skopje linnas Centari linnaosas. Kirik asub aadressil бул. Св. К. Охридски бб.

Kirikuhoone[muuda | muuda lähteteksti]

Brutalistlik hoone on rotund mõõtmetega 36 m × 36 m. Kirik koosneb vaid kuplitest ja kaartest. Keskmise kupli pindala on 650 m². Peakirik on pühitsetud Ohridi pühale Klimentile ja alumine kirik Jumalaemale. Üks kiriku kabeleist on pühitsetud Helenale ja Constantinusele, teine aga pühale Minale. Kirik mahutab kuni 6000 inimest.

Keskmise kupli all on 3,5 meetri kõrgune peapiiskopi troon. Ikonostaasis asuvad ikoonid maalisid Gjorgji Danevski ja Spase Spirovski, kirikus asuvad freskod maalis Jovan Petrov. Kristust ja prohveteid kujutaval freskol on prohveteid kujutatud ebatraditsiooniliselt istuvas asendis (tavapäraselt on neid kujutatud seisvatena).[1]

Kirikuhoovis asub 45 meetri kõrgune kellatorn. Seal paiknevad kolm Austrias valatud kella - esimene neist on 1000, teine 500, kolmas aga 300 kilogrammi raskune. Kirikuhoovis asub ka purskkaev, mille rajas kingitusena kohalik islamiusuliste kogukond. Samuti asub kiriku juures mälestussammas Dositheos II auks.[2]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Katedraali ehitus algas aastal 1972. Arhitekt oli Slavko Brezovski. Hoone pühitseti sisse 12. augustil 1990, kiriku nimipühaku Ohridi püha Klimenti 1150. sünniaastapäeval. Hoone valmis järgmisel aastal.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.macedonia.co.uk/client/index1.aspx?page=388
  2. "Arhiivikoopia" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 17. märts 2016. Vaadatud 30. mail 2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]