Sirje Karis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sirje Karis (neiuna Sirje Jädal; sündinud 9. augustil 1956 Pärnus) on eesti museoloog, alates 11. oktoobrist 2021 Vabariigi Presidendi abikaasa.

Ta on lõpetanud 1974. aastal Tartu 2. Keskkooli ja 1981. aastal Tartu Riikliku Ülikooli ajaloolasena ning õppinud aastatel 2002–2010 Tartu Ülikooli kultuurikorralduse magistriõppes.

Sirje Karis on töötanud aastatel 1974–1981 Tartu ülikooli raamatukogu filosoofiaraamatukogu koguhoidjana, 1981–2000 Tartu ülikooli ajaloo muuseumi teaduri, peavarahoidja, restaureerimisosakonna juhataja ja museoloogina. Seejärel töötas Sirje Karis aastatel 2000–2001 Tartu Linnamuuseumi arendusdirektorina ja aastatel 2002–2005 direktorina.

Aastatel 2006–2018 oli Sirje Karis Eesti Ajaloomuuseumi direktor. Sellel ajal renoveeriti muuseumi Suurgildi hoone ja Maarjamäe hoonete kompleks ning loodi uued püsiekspositsioonid, samuti ehitati uus hoone Eesti filmimuuseumile, kus tutvustatakse filmitegemise protsessi ja eesti kino ajalugu. Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone sai 2014. aastal esimesena Eestis Euroopa kultuuripärandi märgise, mille eesmärgiks on tõsta esile Euroopa ühtsust, arengut ja ühiseid väärtusi rõhutavaid paiku. Eesti Ajaloomuuseumi puhul tõstis rahvusvahelistest sõltumatutest ekspertidest koosnev žürii esile muuseumi professionaalset meeskonda ning selget arusaama sellest, kuidas jõuda üha laiema publikuni.

Alates 2018. aastast on Sirje Karis Tartu Linnaajaloo Muuseumide direktor.[1] 8. juunil 2022 teatas ta, et lahkub ametist 30. juunil 2022.

Ta on Eesti Muuseumiühingu ja Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (International Council of Museums, ICOM) Eesti rahvuskomitee liige. Sirje Karis on toimetanud juhendeid "Kogude hoolduse taseme hindamine" (2008) ja "Kostüümide ja tekstiilide hooldusjuhend muuseumidele" (2007) ning osalenud "21. sajandi Eesti muuseumid. Arengu põhisuunad 2006–2015" koostamise töögrupis.

Sirje Karis on Tartu Ülikooli rahvusmõtte auhinna komisjoni liige ja SA Tartu Kultuurkapital nõukogu liige, Viljandi Muuseumi nõukogu liige ning osaleb rahvuskaaslaste programmi arhiiviprojektide komisjoni töös.

Ta on olnud Reformatsioon 500, EELK 100 ja Eesti Vabariik 100 töögrupi liige, Eesti muuseumide aastaauhindade (Muuseumiroti auhinna) komisjoni liige, Eesti Rahva Muuseumi nõukoja liige, Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi nõukogu liige, Eesti Tuletõrjemuuseumi nõukogu liige, Tallinna Ülikooli ajaloo instituudi nõukogu liige, Tartu Ülikooli Muuseumide nõukogu liige, Kultuuriministeeriumi juures asuva Muuseuminõukogu liige, Tartu Linnaraamatukogu nõukogu liige ja Tartu Ülikooli kunstimuuseumi nõukogu liige.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Sirje ja Alar Karise peres on üles kasvanud kolm last, sh endine saalihokimängija Martin Karis.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]