Shiatsu

Allikas: Vikipeedia
Peamised meridiaanid ja tsubod

Shiatsu on idamaine teraapiavorm, mis on välja arenenud 5000 aasta vanustest traditsioonilistest ravikunstidest.

Shiatsu tuleb sõnadest shi, mis tähendab sõrme ja atsu, mis tähendab vajutama, surve. Shiatsu on kaasaegne teraapia, mille juured on idamaade traditsioonilises meditsiinis. Seda on kirjeldatud mõnikord ka kui Jaapani füsioteraapiat. Praktiline ravi ja filosoofia on sarnane nõelravile, kasutades sarnast meridiaanide (energiakanalite) süsteemi ja tsubo`t (survepunkte), ainult ilma nõelu kasutamata. Erinevalt paljudest teistest teraapiatest on ravi saaja ravi ajal riietega ja massaaži ajal ei kasutata õli.

Ravi käsitleb lümfivedelikuringlust, vabastab kehas mürkaineid ja sügaval lihastes asuvaid pingeid, stimuleerib hormoon- ja immuunsüsteemi, mõjub autonoomsele närvisüsteemile, võimaldades samal ajal ravi saajal sügavalt lõdvestuda ja saada kontakti enda keha ravijõuga.

Tehnika[muuda | muuda lähteteksti]

Shiatsu põhiprintsiip on sõrmede surve kasutamine. Shiatsut on tihti nimetatud punkt-massaažiks, kuigi tehniliselt ei ole see korrektne. Võib väita, et shiatsu on punkt-massaaži versioon, kuna see kaasab punktide survega stimuleerimise. Kuid siiski see ei ole shiatsus ainuke kasutatav töötamisviis. Shiatsus kasutatakse mõnikord ka surve avaldamist suuremale alale, mitte ainult spetsiaalsetele punktidele nagu nõelravis; mõnikord on surve avaldatud täpselt punktide lähedale. Shiatsuga tegeleja kasutab oma sõrmi ja pöidlaid, et avaldada survet täpselt vastavatele kohtadele. Avaldamaks survet suuremale alale, kasutatakse ka peopesi, küünarnukke, põlvi, ja jalgu.

Lisaks survele kasutatakse shiatsus ka kerget venitust ja manipulatsioonitehnikaid. Need meenutavad rohkem kaasaegset füsioteraapiat kui iidset idamaa massaaži. Kuid shiatsu erineb Lääne massaažist nii tehnikas kui ka teoorias. Kui Rootsi massöörid kasutavad lihaste venitamiseks pikaajalisi, voolavaid käeliigutusi, kasutavad shiatsu praktiseerijad meridiaanidele ja tsubodele rütmilist, järkjärgulist ja astmelist survet. Mõnikord võidakse kasutada ka kergeid, hoidvaid haardetehnikaid, tavaliselt poepesadega, pannes käsi inimese peale nagu vaimses ravitsemises. Venitusharjutused ja teised parandavad tehnikad viivad keha tasakaalu, seda nii füüsiliselt kui ka energeetiliselt.

Shiatsu töötab põhiliselt energia ehk chiga, mis ringleb kehas spetsiaalsetes energiakanalites ehk meridiaanides. Traditsiooniline idamaade meditsiin väidab, et meil kõigil on kehas „elujõud“ või „eluenergia“, mis reguleerib füüsilist, vaimset ja hingelist tasakaalu/ stabiilsust. See elujõud, nimetagem seda siis qi või chi hiina keeles või ki jaapani keeles, hoiab meie kehas tasakaalu. Chi ringlemist võivad takistada kas väline trauma nagu vigastus, või sisemine trauma nagu näiteks stress ja depressioon. Meie tajume seda valu ja väsimusena, ilmneb „haiguse“ seisund. Shiatsus kasutatakse füüsilist puudutust, et parandada häireid chi voolavuses.

Kogu shiatsu olemust iseloomustab puudutus. Puudutus on imepärane ja otsene viis oma armastuse ja kaastunde edasi andmiseks teiste inimestega suhtlemisel. Puudutus võib olla väga erineva kvaliteediga, kõikudes agressiivsest, ahistavast ja mehaanilisest kuni hellitava, hooliva ja intuitiivseni. Kõik elavad olendid reageerivad puudutusele ja shiatsu puudutus aitab seda vajadust täita. Shiatsus kasutatakse põhiliselt hoolivat puudutust, et käivitada inimese sees ennast ise raviv protsess.

Shiatsu hõlmab mitme erineva lähenemisviisi segu – iidne ja kaasaegne. See sisaldab survet, haardesse haakimist, pühkimist, väristamist, pöörlemist, keerutamist, haaramist, vibreerimist, patsutamist, sikutamist, tõstmist, näpistamist, rullimist, silitamist, harjamist, ja mõndades variatsioonides ka paljajalu-shiatsu, mis sisaldab inimese seljal, kuid ka jalgadel ja säärtel paljajalu jalutamist. Shiatsu on siiski valdavalt teraapia, mis antakse edasi „kätega“. Shiatsu on saanud läänemaades hinnatud alternatiivteraapiaks ja mida kasutatakse täiendava teraapiana harilike tervisehäirete ravis ja ka ennetamises. See on turvaline ja efektiivne ravi.

Chi, Qi või Ki mõiste[muuda | muuda lähteteksti]

Chi on põhiline mõiste traditsioonilises idamaa meditsiinis ja seda peetakse „elu tuumaks“, mis hooldab ja toidab meie füüsilist keha, vaimu ja hinge. Traditsioonilises India meditsiinis kannab see nime prana. Hiina sõna qi tõlgitakse kui „hingetõmbed“ Jaapani sõnaraamat defineerib ki kui vaim, hing, süda. Jaapani sõnavaras on sadu väljendeid, mis kasutavad sõna ki. Enamik neist on igapäevases kasutuses rääkides inimeste meeleoludest, hoiakutest, või iseloomust.

Chi on kõikjal, liigub ja muudab oma suunda, seda saab igapäevaselt kosutada, uuesti täita. Inimkeha on chi pideva liikumise väli, see ringleb läbi kudede, rakkude, lihaste ja siseorganite. Energia ringleb, täitmaks alasid, kus on seda on puudu ja imemaks energiat aladelt, kus on seda ülemäära. Energiaringlus on kavandatud nii, et ta suudaks ennast ise reguleerida. Enamus energia tasakaaluhäireid paranevad iseenesest. Ravi kasutatakse üldiselt püsiva valu ja blokeeringu või teatud koha energiavaeguse puhul - see on koht, kus tulevad mängu shiatsu ja teised sarnased teraapiad.

Valik harjutusi aitab kogeda chid oma kehas ja tunda selle mõju kehale. Chi koosneb elektrilistest, magnetilistest, infrasoonilistest ja infrapuna vibratsioonidest, mida saab intuitiivselt tajuda ja vaimselt suunata. Seda saab pildistada, kasutades Kiriliani fotograafiat. Nagu õhk, mida me oma elus hingamiseks vajame, on chi meie vitaalsuse allikas. See on jõud, mis meid juhib ja inspireerib elus edasi minema. Kui chi meie kehast lahkub, me sureme. Vastavalt iidsete filosoofide teooriatele pole elu ja surm muud kui chi süvendamine ja laialihajumine. Chi muutub kehaks nii nagu vesi muutub jääks. Vesi kümub jääks, chi koaguleerub/kalgendub füüsilise keha loomiseks. Kui jää sulab, saab temast vesi, kui inimene sureb, saab temast jälle hing.

Meridiaanid[muuda | muuda lähteteksti]

Energia ringleb inimese kehas teatud kanaleid ehk meridiaane mööda. Indias kutsutakse neid nadi ehk jõgi. Meridiaanid paiknevad võrgustikuna ja on omavahel ühenduses, nad on ühenduses meie organite, naha, lihaste ja luudega. Chi, mis meridiaanides ringleb, võib oma loomult olla rohkem yang, kaitsedes keha väljastpoolt või rohkem yin, kaitsedes keha seespoolt. Ühendused jooksevad sügavalt organite seest suurematesse meridiaanidesse ja sealt väiksematesse meridiaaniharudesse nahas.

Kõik 12 organit omavad linke meridiaanidesse või energiakanalitesse, meridiaane nimetatakse selle organi järgi, mida ta ühendab. Meridiaanid on nagu energia jõekesed, varustades meie keha energiatoidu ehk elujõuga. Kui elame tervislikult, voolab chi takistamatult ja pidurdamatult, energia jaotub mööda meridiaane ja tema harusid laiali. Meridiaanid hoiavad ära kahjulike energiate sisenemise meie kehasse (bakterite ja viiruste kujul ). Kahjuliku energia olemasolu meie kehas avaldub väliste sümptomite kujul. Shiatsus võib leida selliseid kohti tundlike või valulike piirkondadena.

Kui meridiaan on mingil põhjusel blokeeritud või miski takistab tema voolu, ei jõua chi kohta, mida ta peaks toitma. Tulemuseks kannatavad vastavad rakud, koed või organid. Kui meridiaan on blokeeritud, saab mingi kehaosa liiga palju chid. See põhjustab ühe organi liigset aktiivsuset ja teise organi passiivsust ja väsimust. Kui selle probleemiga ei tegeleta, võib haigus võib muutuda aina raskemaks ja süveneda. Probleemsete kohtade leidmine ja õigesti tõlgendamine on shiatsu üks eesmärke ja ravipõhimõtteid. Valupunktide asukoht räägib meile sümptomi päritolust, haiguse tegeliku põhjuse asukohast ja tasakaalu puudumisest terves energiasüsteemis, mis on haiguse põhjustajateks.

Mööda meridiaane liikudes leiab ka rohkem laetud ja plahvatusohtlikke energiapunkte, mida kutsutakse survepunktideks ehk tsubo jaapani keeles. See on punkt, kust on chid kõige lihtsamini mõjutada. Stimuleerides erinevaid tsubosid saab energia tasakaaluhäireid parandada. Shiatsu puhul tuleb mõjutatud meridiaani ja punkte mööda edasi liikuda, kuni korralik voolavus on taastatud. Kasutades erinevaid shiatsu tehnikaid (nagu surve, venitamine, hõõrumine ja keha liikuvust parandavad harjutused) on võimalik blokeeringud vabaks lasta, „avada“ meridiaan ja keha uue tasakaalustatud energiaga laadida.

Hiinlased kasutavad meridiaanide kohta terminit jing luo, mis tähendab kanalit. Akupunktuuris on need nähtamatud kanalid tee, mida mööda chi meie kehas ringleb. Nõelravi punktid on asukohad, kus chi tõuseb keha pinnale lähemale. Akupunktuuris on iga meridiaan seoses ja nimetatud kindla organi järgi. Neist põhilised on kops, neer, sapipõis, kõht, põrn, süda, maks, jämesool, peensool, kusepõis, san jiao (kolmiksoojendi) ja pericardium (südamekaitsja/ kuue meridiaani ringlus). Lisaks on veel kaheksa erakorralist nõelravi kanalit, mida peetakse reservuaarideks, mis varustavad chi ja verega ülejäänud 12st regulaarset meridiaani.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Shiatsu on tekkinud Hiinas vähemalt 2000 aastat tagasi, ajal mil tekkisid esimesed seletused sellele, mis võib põhjustada tervisehäireid ning abinõud ja ravimid, mis muutusid dieediks või lausa eluviisiks. Juba siis tunti ka massaaži ja nõelravi. Iidset Hiina traditsioonilist massaaži tunti kui anma ja see leidis kiiresti oma tee Jaapanisse, kus see võeti omaks. Jaapanlased hakkasid seda massaaži samuti anmaks kutsuma. Teraapia vorm, mis tänapäeval on tuntud kui shiatsu, on arenenud aja jooksul anmast. Anma on olnud kasutusel sajandeid. Sellega on ravitud nii tavalisi tervisehäireid kui ka tõsisemaid haigusi.

Uued mõjutused traditsioonilisest idamaade meditsiinist ja lääne teaduse areng on muutnud shiatsu selliseks, nagu me seda tänapäeval teame. Läänemaades on palju erinevaid shiatsu stiile: palja-jalu-shiatsu, makrobiootiline shiatsu, Namikoshi stiil, Ohashiatsu, Shiatsu-Do ja Zen shiatsu. Kõik need stiilid on efektiivsed teraapiad, mis kasutavad shiatsu aluseks olevaid põhimõtteid, ainult erineva rõhuasetusega erinevatele tehnikatele ja filosoofiale. Jaapanis on registreeritud üle 87 000 shiatsu terapeudi.

Allikas[muuda | muuda lähteteksti]