Shōkō Asahara

Allikas: Vikipeedia

Shōkō Asahara (jaapani keeles 麻原 彰晃 Asahara Shōkō; sündides Chizuo Matsumoto 松本 智津夫 Matsumoto Chizuo; 2. märts 19556. juuli 2018) oli Jaapani viimsepäevasekti Aum Shinrikyo juht, kelle korraldusel pandi toime 1995. aastal Tōkyō metroos mürkgaasirünnak, milles hukkus 13 inimest.

Shōkō Asahara kuulutas end nii Kristuseks kui ka esimeseks valgustatuks pärast Buddhat. Ta väitis, et suudab toime panna üliinimlikke tegusid, sealhulgas leviteerida. Ta kohtus budistina ka dalai-laamaga, kes andis talle oma õnnistuse.

1994. aastal hukkus sekti tegevuse tagajärjel kaheksa inimest ning viga sai 600.

1995. aasta märtsis toimetasid sekti liikmed Jaapani pealinna metroosse närvimürki. Sariiniga täidetud läbitorgatud kotid jäeti tähtsamatele metrooliinidele. Järgnevatel kuudel üritati võimude teatel jätta mitmesse metroojaama vesikniktsüaniidhapet, kuid edutult.

Tōkyō metroos 1995. aastal inimohvritega sariinirünnaku sooritanud Aum Shinrikyo sekti juht Shōkō Asahara mõisteti surma poomise läbi. Surmaotsuse täideviimine venis kuriteos kahtlustatud sektiliikmete otsimise ja uurimistoimingute läbiviimise tõttu. Shōkō Asahara ja seitsme süüdimõistetud Aum Shinrikyo liikme surmaotsus viidi täide 6. juulil 2018.[1]

Shōkō Asaharal on tänaseni tuhandeid järgijaid.[viide?]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]