Sergei Stadnikov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Sergei Stadnikov
Foto: Ave Maria Mõistlik, 27. jaanuar 2010

Sergei Stadnikov (20. juuli 1956 Pärnu26. juuni 2015 Tallinn) oli Eesti ajaloolane, egüptoloog, Tartu Ülikooli Orientalistikakeskuse teadur, Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi õppejõud, publitsist, tõlkija ja giid.

Ta lõpetas Tallinna 36. Keskkooli Pirital.

Tartu Riiklikus Ülikoolis tudeeris Stadnikov üldajalugu 19771982. Pent Nurmekunna juhendamisel alustas ta 1977. aastal egiptuse keele õpinguid. Hiljem täiendas Stadnikov end Leningradi Riiklikus Ülikoolis Igor Vinogradovi juhendamisel.

Sergei Stadnikov oli Rahvusvahelise Egüptoloogide Assotsiatsiooni ja Baltisaksa Kultuuri Seltsi Eestis tegevliige. Ta oli ka Wellesto liige.

Stadnikov oli aastaid Eesti ainus silmapaistev egüptoloog; aga ka terava sulega publitsist, kes võttis tihti ajakirjanduses sõna poleemilistel teemadel nagu Eesti rahvusvähemused, Lääne ja Venemaa suhted, Ukraina kriis ning Iisraeli-Palestiina konflikt. Ta tegeles egüptoloogia ja Egiptuse-teemaliste teadmiste populariseerimisega, tutvustades Vana-Egiptuse kultuuri ja ajalugu artiklites, raamatutes ja tõlgetes. Tema tõlgituna ja kommentaaridega ilmus ajakirjas Looming Vana-Egiptuse klassikaline kirjandusteos "Sinuhe jutustus", samuti ilmus tema tõlkes ja kommenteeritult "Ptahhotepi elutarkus". Ta õpetas mitmes Eesti ülikoolis Vana-Lähis-Idaga seotud aineid, sh egiptuse keelt.

Sergei Stadnikov oli päritolult ukrainlane, Venemaa kodanik.[1]

Tsitaat[muuda | muuda lähteteksti]

Puhta õigluse ja parima teadusliku uurimistöö huvides
peaksid kõik arheoloogilised leiud asuma päritolumaades.

Sergei Stadnikov [2]

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Publikatsioone[muuda | muuda lähteteksti]

Tõlkeid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Ptahhotepi elutarkus". Vanaegiptuse keelest tõlkinud ja kommenteerinud Sergei Stadnikov. Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tallinn 2011, 158 lk; ISBN 9789985587232
  • "Amenemhet I õpetus oma pojale Senusertile". Vanaegiptuse keelest tõlkinud ja kommenteerinud Sergei Stadnikov. Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tallinn 2014,109 lk; ISBN 9789985587867

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]