Sankt Anton am Arlberg

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vapp
Sankt Anton am Arlbergi valla paiknemine Landecki ringkonnas
Sankt Anton am Arlberg veebruaris 2016
Sankt Anton, vaade peamiselt suusarajalt linna keskele.

Sankt Anton am Arlberg, lühidalt Sankt Anton, on vald (Gemeinde) Landecki ringkonnas Austria Tirooli liidumaal, 1304 m kõrgusel merepinnast. Valla pindala on 165,81 km², 1. jaanuaril 2016 elas seal 2349 inimest. Küla ja suusakuurort asub Tirooli Alpides. Seal on köisraudteid ja tõstukeid kuni 2811 m, mille vertikaalne langus on 1507 m. See on ka matkajate ja alpinistide seas populaarne suvekuurort.

Suusatamisel on Sankt Antonis pikk ajalugu: sellest piirkonnast pärit suusatamise instruktorid läksid USA-sse 1930. aastatel, aidates seda sporti populariseerida. Sankt Anton võõrustas mäesuusatamise maailmameistrivõistlusi aastal 2001. Sankt Antonit loetakse sageli üheks maailma paremaks suusakuurordiks nii suusatamisvõimaluste kui ka après-ski meelelahutuse osas.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Sankt Anton asub Rosanna jõe ääres ning on peamisel Austria ja Šveitsi vahelisel ida-läänesuunalisel raudteeliinil. Mitmed lennujaamad teenindavad Sankt Antonit rongi- või autosõidu kauguselt, sealhulgas München, Zürich, Innsbruck ja Friedrichshafen. Keskus on jalakäijate tsoon.

Tegevused[muuda | muuda lähteteksti]

Suusatamine[muuda | muuda lähteteksti]

Sankt Anton on osa Arlbergi piirkonna suusakuurortidest – piirkonnas on 94 köisraudteed ja suusatõstukit, 340 km hooldatud radu ja 200 km sügava lumega radu, mis kõik on kaetud ühe mäepiletiga.

Küla lääneservas on "Galzigbahn", mis on asendatud Funitel gondliga. Uuel gondlil on esmakordselt "Ferrise ratas": võimaldab reisijatel maandada gondli maapinnal, siis keerab gondli üles peamiste kiirkaablite peale. Funitel puudutab Galzigi nõlvu ning ühendab Schindleri ja Valluga tippe. Linna idaservast tõuseb Nassereinbahn Nassereini piirkonda ühendustega Kapalli tipuga. Kapalli, Valluga ja Schindleri tipud pakuvad suusatajatele ligikaudu 1500 vertikaalset meetrit suusatamist. Nõlva après-ski baare leidub Steissbachtali teel just Sankt Antoni kohal.

Piirkonnas ettevalmistatud radu jagub kõigile tasemetele; 43% on algajatele (sinised), 41% edasijõudnutele (punased) ja 16% kogenutele (mustad). Piirkonnas on ka 200 km sügava lumega radu.

Eksperdimaastik sisaldab harva hooldatavaid suusaradu, nagu Schindlerkar ja Mattun, ning Valluga (2811 m) tagakülge alla Zürsini, mis on ekspertidele ainult siis, kui neil on giid kaasas. Piirkonnas on ka suur hulk hooldamata radu, mida eksperdid saavad uurida giidi abil.

Teine suusapiirkond on Sankt Christoph, asundus, kuhu lambur Heinrich Findelkind ehitas 14. sajandil hospiitsi peavarjuks reisijatele, kes ületasid Arlbergi kuru Vorarlbergi provintsi, Stubenisse, Lechi, Zürsi, Warth-Schröckenisse ja Klösterle/Sonnenkopfi.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Autoga jõuab Sankt Antonisse kergesti, tuleb kasutada A14 kiirteed, mis tuleb Vorarlbergist (Austria läänepoolseim liidumaa, mis külgneb Liechtensteini ja Šveitsiga) ja järgib siis Tirooli selgroogu. Teiseks on Sankt Antonis, Langen am Arlbergis ja Kloesterles (kõik asuvad Arlbergi suusaalal) raudteejaamad. Nii Sankt Antonis kui ka Langen am Arlbergis on peatused rahvusvahelistele rongidele Zürichi ja Budapesti vahel, mistõttu on suusaradadele jõudmine kerge kogu kontinendilt.

Sankt Antonit ja ümbritsevaid külasid/kuurorte teenindab bussiliinide võrgustik. Linnas endas on kaks transpordisõlme, tuntud kui "Terminal Ost" ja "Terminal West". "Terminal Ost" annab ligipääsu Nassereinbahni gondlile ja "Terminal West" Galzigbahn/Rendlbahni gondlitele, samuti linna raudteejaamale. Sankt Antoni ja Landecki vahel on tihe aastaringne liin, viimane on linn peamise oru sissepääsu juures (Stanzertal, nagu see kohalikele tuntud on). Tihe tasuta bussiliiklus toimub ka erinevate Sankt Antoni osade vahel, samuti Pettneust, Schnannist ja Flirschist.

Rohkem infot bussi- ja rongiliikluse kohta saab Sankt Antoni veebilehelt.

Muud tegevused[muuda | muuda lähteteksti]

Sankt Antonis on veel teisigi tegevusi. Küla ümbruses on palju vaatamisväärsusi, jalgrattateid ja spordikeskus basseinide, mullivannide ja veeliumäega.

Suvekuudel tuleb palju turiste mägedesse matkama ja võib minna ka murdmaa segwayga.

Popkultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

Kuurorti tutvustati laialdaselt 2011. aasta filmis "Chalet Girl", romantilises komöödias esinesid Felicity Jones, Ed Westwick ja Bill Nighy. Garmisch-Partenkircheni kuurorti Saksamaal kasutati mõne sisevõtte jaoks.

Sankt Antonit on näha 1969. aasta filmis "Downhill Racer", kus esinesid Robert Redford ja Gene Hackman.

Sankt Antonis tehti ka filmi "Der Weisse Rausch", kus esinesid Leni Riefenstahl ja kohalik suusainstruktor Hannes Schneider. 1931. aastal tehtud komöödiafilm oli väljamõeldud lugu noore külatüdruku, keda mängis Riefenstahl, suusasaavutustest ja tema katsetest selgeks õppida suusasport ja suusahüpped, mida toetas kohalik suusaekspert Hannes Schneider. Film oli üks esimesi, kus kasutati ja arendati väliseid filmitegemise tehnikaid ja tutvustati mitmeid uuenduslikke suusatamisstseene. Riefenstahl läks tegema natsipropaganda filme ja elas pärast sõda Aafrikas, kus ta jätkas filmitegemist, kuid nüüd elust Aafrika võsades. Selles protsessis elas ta üle kaks saatuslikku õnnetust, kopteri- ja maanteeõnnetuse. Hannes Schneiderist sai pärast sõda maailmakuulus suusainstruktor mäesuusatamise tehnikas, mida tuntakse Arlbergi tehnikana.

Arlbergi panoraam

Vaade Galzigile Kapallilt

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]