Sakarias Jaan Leppik

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Sakarias Jaan Leppik (sünninimi Jaan Leppik; varem kasutas nime Jaan J. Leppik; õigeusu preestrina Sakarias Leppik; sündinud 24. juunil 1969 Valgas) on eesti muusik, õigeusu kiriku vaimulik, publitsist, meedia- ja ühiskonnategelane.

Lõpetanud 1987. aastal Tõrva Keskkooli ning Tõrva Muusikakooli klaveri erialal. Aastal 2011 lõpetas Leppik Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika erialal, alates 2015. aastast on ta EMTA pärimusmuusika magistrant.

Sakarias Jaan Leppik on õppinud ka EAÕK Püha Platoni Seminaris, EELK Usuteaduse Instituudis teoloogiat ja Tartu Ülikoolis bioloogiat. Ta on täiendanud ennast Aarhusi Ülikooli usunditekursustel, meediaõpinguil Kirikute Maailmanõukogus, politoloogiakursustel Konrad Adenaueri Fondis ja kreeka keele alal Ioannina Ülikoolis. Leppik on lõpetanud Kõrgemad Riigikaitsekursused aastal 2009.

Ta töötas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku diakonina ja peapiiskopi sekretärina. Aastal 2002 astus Jaan Leppik õigeusku, 29. jaanuaril 2006 pühitseti õigeusu preestriks ja määrati teenima Hiiumaa kogudusi. Aastatel 2011–2014 oli ta Värska ja Saatse koguduste preester ning Värska Muusikakooli pärimusmuusika õpetaja. Alates 1. septembrist 2014 Tallinna Issanda Muutmise kiriku abipreester.

Jaan Leppik oli IX Riigikogu liige aastatel 1999–2003. Pärast seda töötas Tallinna Linnateatris festivalijuhina ja uudisteagentuuris Baltic News Service toimetajana. Kuni 2011. aasta suveni juhtis ta Klassikaraadio hommikuprogrammi ja oli paljude saadete autor, alates 2014. aasta augustist on ta Klassikaraadio hommikuprogrammi saatejuht.

Sakarias Jaan Leppik on avaldanud artikleid Eesti suuremates ajakirjandusväljaannetes ning olnud ka mitme telesaate juht. Ta on olnud paljude rahvusvaheliste filmifestivalide oikumeeniliste žüriide liige ning üks juudi süvakultuuri festivali Ariel kunstilistest juhtidest.

Vanamuusikaansambli Vox Clamantis liige on ta alates selle loomisest aastal 1996. Leppik on Eestimaa Looduse Fondi, Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi, sihtasutuse Hooliv Eesti nõukogu ning mittetulundusühingu Uus Eesti juhatuse liige ja Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikaõpetaja.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Sakarias Jaan Leppik on abielus Marion Leppikuga. Peres kasvab kaks poega.

Publikatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]