Sakarias Jaan Leppik

Allikas: Vikipeedia

Sakarias Jaan Leppik (sünninimi Jaan Leppik; varem kasutas nime Jaan J. Leppik; õigeusupreestrina Sakarias Leppik; sündinud 24. juunil 1969 Valgas) on eesti muusik, õigeusu vaimulik, mõtleja, hingaja, meedia- ning ühiskonnategelane.

Aastal 2011 lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika erialal. Õppinud ka EAÕK Püha Platoni seminaris ning EELK Usuteaduse Instituudis teoloogiat ja Tartu Ülikoolis bioloogiat. Alates 2015. aastast EMTA pärimusmuusika magistrant.

Lõpetanud 1987. aastal Tõrva Keskkooli ning Tõrva Muusikakooli klaveri erialal. Täiendanud ennast Aarhusi Ülikooli usunditekursustel, meediaõpinguil Kirikute Maailmanõukogus, politoloogiakursustel Konrad Adenaueri Fondis ja kreeka keele alal Ioannina Ülikoolis. Lõpetanud Kõrgemad Riigikaitsekursused aastal 2009.

Töötas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku diakonina ja peapiiskopi sekretärina. Aastal 2002 astus õigeusku. 29. jaanuaril 2006 pühiseti õigeusupreestriks ja määrati teenima Hiiumaa kogudusi. Vahemikus 2011-2014 Värska ja Saatse koguduste preester. Alates 1. septembrist 2014 Tallinna Issanda Muutmise kiriku abipreester.

IX Riigikogu liige vahemikus 1999-2003. Pärast seda töötas Tallinna Linnateatris festivalijuhina ning uudisteagentuuris Baltic News Service toimetajana. Kuni 2011. aasta suveni juhtis Klassikaraadio hommikuprogrammi ning oli mitmete saadete autor. Alates 2014. aasta augustist Klassikaraadio hommikuprogrammi saatejuht.

On avaldanud artikleid Eesti suuremates ajakirjandusväljaannetes, olnud saatejuht mitmele saatesarjale nii raadios kui televisioonis. Olnud paljude rahvusvaheliste filmifestivalide oikumeeniliste žüriide liige ning üks Juudi Süvakultuuri Festivali Ariel kunstilistest juhtidest. Värska Muusikakooli pärimusmuusika õpetaja vahemikus 2011-2014.

Gregoriaani muusika ansambli Vox Clamantis liige alates selle loomisest aastal 1996. Eestimaa Looduse Fondi, Eesti Akadeemiline Orientaalseltsi, Hooliva Eesti Sihtasutuse nõukogu ning Uus Eesti MTÜ juhatuse liige. Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikaõpetaja.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Abielus Marion Leppikuga. Peres kasvab kaks poega.

Publikatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]