Mine sisu juurde

Saarde valla vapp

Allikas: Vikipeedia
Saarde valla vapp

Saarde valla vapp on Pärnu maakonnas asuva Eesti haldusüksuse Saarde valla vapp.

Valla vapp kinnitati Saarde vallavolikogu poolt 2. augustil 2006.

2017. aastal ühinesid Saarde vald ja Surju vald ning ühendvalla vapina jäi kasutusele Saarde valla vapp.

Vapi kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Saarde valla vapiks on roheline heraldiline kilp, millel kuldne ilvesefiguur.

Põhjendus[muuda | muuda lähteteksti]

Ilvese kolm küünistega jalga toetuvad tugevasti maha, olles samas liikumist väljendavas poosis ning sümboliseerides kolme ühinenud omavalitsuse: Saarde, Tali ja Kilingi-Nõmme soovi koos edasi minna. Neljas käpp (esikäpp) on üles tõstetud, rõhutades dünaamilisust ning valmisolekut uuendusteks. Roheline vapikilbi taustvärv sümboliseerib Saarde valla metsaderikkust. Kuldne värv on Pärnumaa vapivärv, tähistades väärikust, õnne ja heaolu. Vapil või vimplitel võib kulla asendusvärvusena kasutada kollast.

Vapi kasutamise kord[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Valla vapi kujutist võib kasutada vallavolikogu, vallavalitsuse ning vallavalitsuse hallatavate asutuste pitsatitel.
  2. Valla vapi kujutist võib kasutada vallavolikogu, vallavalitsus ja vallavalitsuse hallatavad asutused dokumendiblankettide, trükiste, embleemide, meenete ja siltide kujundamiselemendina ning vallavolikogu liikmed ja vallavalitsuse liikmed oma visiitkaartidel. Muudel juhtudel reguleeritakse vapi kujutise kasutamist vallavalitsuse poolt antava loaga. Luba antakse ja selle eest makstava tasu suurus määratakse igal juhul esitatud kirjaliku avalduse alusel.
  3. Valla vapi loata või ebastandardsel kujul kasutamise eest kannavad süüdlased vastutust vastavalt Eesti Vabariigi Haldusõiguserikkumiste seadustikule.
  4. Kontrolli valla vapi kasutamise üle teostab vallavalitsus.

Vapi ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Saarde valla vapp 1994–2005[muuda | muuda lähteteksti]

Saarde valla vapp 1994–2005

Kuldsel kilbil kolm rohelist saare liitlehte, ühendatud harkristina. Saateks neli punast palgina asetatud sõõri.

Kuld tähistab õnne ja heaolu. Kuld on ka Pärnumaa vapivärvus. Saarelehed märgivad valla metsarohkust ning osutavad kaudselt ka Saarde nimele. Punased sõõrid sümboliseerivad valla rikkalikke marjamaid.

16. oktoobril 2005 ühinesid Saarde ja Tali vald ning Kilingi-Nõmme linn ühtseks omavalitsusüksuseks Saarde vallaks ning kasutusele võeti uus vapp.

Sümboolikakonkurss[muuda | muuda lähteteksti]

Saarde valla uue sümboolika leidmiseks korraldas Saarde vald konkursi, kuhu sai esitada oma töid 10. märtsini 2006. aastal. Sümboolikakomisjon kutsus osalema kolme kohaliku kooli vanemate klasside õpilasi. Konkursi eesmärk oli kolme omavalitsuse liitumisel tekkinud uue valla sümboolika väljatöötamine, preemia ootas iga kooli kolm parimat kavandit.

Saarde vallavolikogu sümboolikakomisjoni esimees oli Tihemetsa põhikooli õpetaja Aita Matson.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]