Genotsiid

Allikas: Vikipeedia

Genotsiid on tegu, mille eesmärk on mingi rahvusliku, etnilise, rassilise või usulise ühenduse osaline või täielik hävitamine. Genotsiidi eesmärk (kavatsetus) eristabki genotsiidi teistest inimsusvastastest kuritegudest.

Genotsiid võib toimuda vastava ühenduse liikmete tapmisena, kehavigastuste või vaimsete häirete tekitamisena, ebasobivate elutingimuste pealesurumisena, sündimuse takistamisena, küüditamisena või muul kujul.

Inimkonna ajaloo suurim genotsiid pandi toime indiaanlaste vastu alates 16. sajandi algusest kuni 20. sajandi teise pooleni. Selle genotsiidi tulemusena hukkus erinevatel andmetel 36–100 miljonit indiaanlast, ümber asustati enam kui 50 miljonit indiaanlast ning indiaanlased kaotasid üle 95% nendest maadest, mida nad kasutasid enne kokkupuudet valgete kolonisaatoritega.

20. sajandi lõpu ja 21. sajandi seniste aastate julmimat genotsiidi viib Venemaa läbi Tšetšeenia Vabariigis. Alates 1994. aasta detsembrist on selle genotsiidi tulemusena tapetud üle 300 tuhande tšetšeeni, sh üle 45 000 lapse. Eluaegseks sandiks on jäänud üle 250 tuhande tšetšeeni (sh üle 3000 pimedaks). Elukohast on ajutiselt või jäädavalt pidanud lahkuma üle 85% nendest tšetšeenidest, kes seal elasid 1994. aasta detsembri alguses.[viide?]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]