Route 66

Allikas: Vikipeedia

U.S. Route 66, ka Will Rogers Highway, oli maantee Ameerika Ühendriikides, mis algas Chicagost ning läbis Illinoisi, Missouri, Kansase, Oklahoma, Texase, New Mexico, Arizona ja California osariigi ning lõppes enne Los Angelest. Route 66 kogupikkus oli 2448 miili (3940 km) ja see valmis novembris 1926.

Route 66 teemadel on tehtud filme ja seriaale. Selle juures on peetud mitmesuguseid muusikaüritusi.

Route 66-l on tehtud mitmeid teeparandusi ja ümberkorraldusi, mis muutsid tee kogupikkust. Paljud trassimuudatused vähendasid liiklusummikuid. Kõige suurem ümberkavandamine oli Los Angelese juures Santa Monica linnas.

Seoses sellega, et tee läheb läände, oli Route 66-l palju immigrante. Kõige rohkem oli neid 1930. aastatel.

Kui 1956. aastal kirjutas president Dwight Eisenhower alla Interstate-kiirteede rajamise aktile, hakkas Route 66 tähtsus vähenema. Kui Põhja-Carolina osariigis algav Interstate 40 jõudis Oklahoma Cityni ja sealt lääne poole, ehitati see (ning paljud teised Interstate'id peamiselt olemasolevast teest üle, kuid mõnedes kohtades ehitati see ka ümbersõiduna (näiteks Arizona lääneosas on paralleelselt Interstate 40-ga ligi 111-miiline lõik läbi Peach Springsi, mis aga Interstate 40st jääb linnulennul vähemalt 23 miili kaugusele. 1980. aastate keskel valmis Arizonas I-40 viimane lõik, mispeale paljud Route 66 juures asuvad seni elavad linnakesed muutusid kummituslinnadeks.

See võeti Ameerika Ühendriikide maanteede süsteemist maha 27. juunil 1985. Pärast seda pandi maantee nimeks "Ajalooline Route 66". Veel on sellele nimeks pandud "Main Street of America", "Suur Diagonaaltee" ja praegune mitteametlik nimi "Will Rogers Highway" .

Praegu kulgeb mööda Route 66 marsruuti Chicagost Saint Louiseni I-55, Saint Louisest Oklahoma Cityni I-44, Oklahoma Cityst Barstow'ni I-40, Barstow' – San Bernardino lõik on I-15 ja lõpuosa San Bernardinost Santa Monicani moodustab I-10.