Ringi tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Pärnu tänavast; Maardu tänava kohta vaata artiklit Ringi tänav (Maardu)

Kaart

Ringi tänav on Pärnu kesklinnas endise muldkindlustusvööndi alal asuv tänav.

Tänav algab Laialt tänavalt, kulgeb kaarena ümber Pärnu vanalinna ja lõpeb Pärnu jõe kaldal Pärnu jahisadama juures. Ringi ristub veel tänavatega Pikk, Malmö (paremalt), Rüütli, Kuninga, Võimlemise (vasakult), Hospidali (vasakult), Pühavaimu, Nikolai, Vee, Paul Kerese, Lõuna (paremalt), Mere puiestee (vasakult), Muru (vasakult), Esplanaadi (vasakult), Sadama (paremalt), Muuli (vasakult) ja Lootsi põik.

Tänav külgneb ka Martensi väljaku, Iseseisvuse väljaku, Koidula pargi, Brackmanni pargi, Munamäe pargi ja Pärnu vallikääruga.

Ringi tänav on ligikaudu 1,7 km pikk. Malmö tänavast Kuninga tänavani on Ringi ühesuunaline. Sellel lõigul saab sõita vaid Kuninga tänava suunas.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Ringi tänava ajalooline saksakeelne nimi on Ringstraße. 19221940 kandis tänav Pärnu kauaaegse linnapea Oscar Alexander Brackmanni nime.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1834. aastal kustutati Pärnu linn Venemaa kindluslinnade nimekirjast ja keiser Nikolai I kinkis kindlustusvööndi ja selle juurde kuuluvad hooned Pärnu linnale. 1860. aastal valmis Riia kindlustuste lammutustööde juhataja üleminsener C. Weyri projekt, mille alusel hakati Pärnu muldkindlustusi laiali ajama ja vallikraave täitma. Tööde käigus lammutati ka Riia ja Vee väravad. Plaani kohaselt säilitati osa vallist ja vallikraavist ning Tallinna värav.[1]

Tasandatud maa-ala võeti esialgu kasutusele heinamaana. Ringi tänav rajati 19. sajandi viimasel veerandil endise muldkindlustuse alale.

Ringi tänava lõpeb kohas, kust viis üle Pärnu jõe kaubapraam Vana-Pärnusse. Vana-Pärnust edasi sai reisida maanteed pidi Tallinna poole. Ringi tänava lõpus asus ka tänava vanim osa ja asustus.[2]

Esimesed hooned, mis peale tänava rajamist ehitati asusid Pika ja Kuninga vahelisel lõigul. Ringi tänava uhked villad on ehitatud aastatel 1920–1930, kuna sellel ajaperioodil said endale tänava äärde ehituskrundi omandada peamiselt rikkamad inimesed.[2]

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Ringi tänavaga külgnevad ka Pärnu bussijaama, Pärnu Poeglaste Gümnaasiumi hoone ja Pärnu Tütarlaste Gümnaasiumi hoone territoorium.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Olaf Esna. "Ringi 1 ehk maja, kus on ajalehti trükitud". Pärnu Postimees, 27. juuni 2014. Vaadatud 26.11.2020.
  2. 2,0 2,1 Tõnu Kann. "Ringi tänav toidab uitaja ajaloohuvi ja ilumeelt". Pärnu Postimees, 13. november 2011. Vaadatud 26.11.2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]