Rinda piiskopilinnus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Vindavi (Ventspilsi) piirkonna vapp.

Rinda piiskopilinnus (lätlastel ka Angerminde, saksa Angermünde) oli Kuramaa piiskopile allunud kivilinnus Lätis, Ventspilsi piirkonnas (Ventspils novads), Ance vallas (Ances pagasts)[1], Angerciemsi külas Rinda (Engure, saksa Angerbeke) jõe vasakul kaldal, jõest 200 m läänes. Linnusease jääb u 1 km lõunasse kohast, kus Rinda ja Stende jõed ühinevad Irbe jõeks. Rinda asulast jääb ta 2 km kirdesse. Dundaga–Ventspilsi maantee P77 kurvist 36 m kõrguse Dambkalnsi mäe juures jääb linnuseni u 370 meetrit, kuid Rinda jõgi tõkestab otsetee sinna[2].

Nimekujud[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1859 – Rinde (eesti)
  • 1998 – Sprinda (läti)
  • 1999 – Riinda (liivi)[3]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rinda linnuse jäänused

XIII sajandil jooksis linnusest u 5 km lääne poolt liivlaste Vanema ja Sagara maakondade vaheline piir. Hilisem Liivi ordu ja Kuramaa piiskopkonna vaheline piir oli Venta jõel.

1353, 18. oktoobri kokkuleppes Liivi ordu meistri Goswin von Herike ja Kuramaa piiskopkonna vahel märgitakse, et Toomkapiitlile on juba ammustest aegadest kuulunud maad Rinda jõe vasakul kaldal.

1415 ja 1423 peatusid linnuses Kuramaa piiskopid.

1581 kirjeldati Rindat, kui Heuszlein-i, st väikelinnust.

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Rinda (Angerminde) piiskopilinnuse alusmüüride plaan 1870. aastatest J. Dehringi järgi.

Ehitusstiililt oli tegemist osaliselt loodusega seotud vaba laagerkastelliga. Nagu keldrimüüridest näha, on ringmüüri vastu olnud ehitatud ka kivist hooneid.

Praegune seisukord[muuda | muuda lähteteksti]

Linnusease paikneb madalal künkal otse Rinda jõe vasakkaldal u 3–5 m kõrgusel jõest sõltuvalt veetasemest. Ümberringi jõe vasakul kaldal kasvab vanadel liivaluidetel põhiliselt männimets, mille all jooksevad üksikud pinnasteed. Maapinnal on näha üksikud võssakasvanud vundamendimüürid. Linnus on põhiplaanilt ristkülikukujuline lühemate külgedega põhja-lõuna suunas. Linnuses sees selle läänepoolse kaitsemüüri ääres on näha seal kunagi paiknenud paksude müüridega ruudukujulise hoone; kus võimalik, et algselt võis asuda majalinnus või valdustorn; vundament. Linnuse lääneküljel on aimatav vana madal vallikraav, linnuse lõunaküljel on sügavam suurvee ajal vesine vallikraav või vana jõelooge. Idaküljel voolab jõgi ja põhjaküljel on väike heinamaa. Linnuseala ise on võsastunud metsa all. Suur osa on sellest kadakavõsa, mis näitab, et u 50 aastat tagasi oli linnuseala veel puudeta.

Linnuseni pääseb kas jalgsi Rinda külast üle väikese jalgsilla ja mööda metsarada (sillast 1,5 km) või autoga teiselt poolt jõge mööda suuremat kruusateed 2 km kaugusele Jansbergi talu väljani. Viimasest kohast saab tegelikult autoga mööda liivast pinnasteed sõita ka kuni linnuseni välja, kuid kuna mingeid suunaviitasid 2017. aasta novembri seisuga ei eksisteeri ja metsa all on palju risti-rästi sõiduradasid, siis esmakülastajal on linnusekohta raske leida. Varemete koht on ka korralikult tähistamata, linnuseala võsastunud ja metsa kasvanud. Vähesed säilinud vundamendimüürid on konserveerimata.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]