Rain Vehik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Rain Vehik (1. august 1943 Viljandi7. juuli 2004) oli eesti päritolu Ameerika arheoloog.

Varane elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Rain Vehik sündis 1. augustil 1943 Viljandis. Augustis 1944, kui ta oli üheaastane, põgenesid tema ema Hilda (Rebane) Vehik ja veterinaarist isa Arnold Vehik perekonnaga pealetungivate Nõukogude vägede eest Saksamaale, kus jäid pikemaks paigale Geislingeni. 1949. aastal emigreerus perekond Ameerika Ühendriikidesse, kus algul elati Deltas Ohios. Et Põhja-Dakota võimud ei takistanud Eesti päritolu veterinaaride tegevust, leidis seal töö mitmeid eesti veterinaare. Vehikute perekond kolis Raini isa ameti tõttu kõigepealt Fargosse, siis Beulah'sse ja lõpuks Bismarcki. Beulah' ümbruses nooleotsi otsimas käies innustus Rain esmakordselt arheoloogiast. Paljud tema koolivennad ja -õed oli pärit Beulah' naabruses asuvast Fort Bertholdi indiaanireservaadist. Huvi indiaanlaste vastu süvenes, kui perekond kolis Bismarcki, kus Rain oli sage külaline Põhja-Dakota Osariigi Ajalooseltsi muuseumis. Keskkooli lõpetas ta 1961. aastal Fort Smithis Arkansases, kuhu Vehikute perekond selleks ajaks Põhja-Dakotast oli kolinud.

Hariduskäik[muuda | muuda lähteteksti]

1965. aastal lõpetas Rain Vehik bakalaureusekraadiga antropoloogias Arkansase Ülikooli. 1965–1967 õppis ta kraadiõppes Wichita Riiklikus Ülikoolis. 1967 astus ta doktorantuuri Utah' Ülikoolis, kust ta oli sunnitud aasta pärast lahkuma. 1968 astus Vehik uuesti doktorantuuri Missouri-Columbia Ülikoolis, kus tema väitekirja juhendajaks sai Raymond Wood. Väitekirja ("An Analysis of Cultural Variability during the Late Woodland Period in the Ozark Highland of Southwest Missouri") kaitses ta 1978. aastal.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Veel enne väitekirja kaitsmist võttis Rain Vehik vastu abiprofessori ametikoha Wisconsini Ülikoolis LaCrosse'is, kus ta õpetas 1974–1977. 1977. aastast elas Rain Vehik Oklahomas, sest tema abikaasa Susan Vehik sai õppejõu ametikoha Oklahoma Ülikooli antropoloogiaosakonda. Oklahomas juhtis Rain Vehik Arheoloogilist Uurimis- ja Halduskeskust, töötas kutselise arheoloogilina Oklahoma Arheoloogiateenistuses, töötas mitmesuguse kategooria antropoloogiaprofessorina ning juhtis mitmesuguseid arheoloogilise uurimise projekte. Hilisematel aastatel moodustas ta koos abikaasaga kutselise arheoloogiaettevõtte Vehik and Vehik Consulting.

Juba üliõpilaspõlves osales Rain Vehik igal suvel väljakaevamistel. Väitekirja kaitsmise järel töötas Rain Vehik suure osa elust kutselise arheoloogina. Suurem osa tema osalusel korraldatud väljakaevamistest toimus Oklahomas, kuid ta on väljakaevamistel osalenud ka Arkansases, Kansases, Missouris, Wisconsinis, Utah's, Lõuna-Dakotas ja Jamesi jõe ümbruses Põhja-Dakotas. Tema koostatud on vähemalt 298 välitööde raportit ja mitu monograafiat, millele lisandub suur hulk konverentsiettekandeid.

Rain Vehik suri ajuvähki 2004. aastal. Tema mälestuseks asutati Oklahoma Ülikooli antropoloogiaosakonna juurde temanimeline mälestusstipendium (inglise keeles Rain Vehik Memorial Fund), millega toetatakse üliõpilaste osalemist teaduskonverentsidel ja õpikodades.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

1969 abiellus Rain Vehik Mary Susan Colcheriga (abielus Susan C. Vehik), kellega oli tutvunud ülikooli korraldatud arheoloogilistel välitöödel. Susan Vehik on Oklahoma Ülikooli antropoloogiaosakonna kauaaegne õppejõud ja 2011. aasta seisuga osakonna juhataja.

Rain Vehiku kohta[muuda | muuda lähteteksti]