Rahvusvaheline Noorte Demokraatide Liit

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Põhiandmed
IYDU logo
Esimees
Esimees Gerti Bogdani
Asutamisaasta 1981
Asutamispaik Washington
Aseesimees Juan Gowland
Laekur Marietta Valle
Eelmine esimees Aris Kalafatis
Peasekretär Tuomas Stöckel
Patroon Margaret Thatcher
Koduleht www.iydu.org

Rahvusvaheline Noorte Demokraatide Liit (International Young Democrat Union; lühend IYDU) on mitteriiklik katusorganisatsioon kogu maailma kesk- ja parempoolsete vaadetega poliitilistele noorteorganisatsioonidele, kelle eesmärkideks on levitada vabadust ja õigusriigi põhimõtteid.

Eesmärgid ja põhimõtted[muuda | muuda lähteteksti]

IYDU neli põhiprintsiipi on demokraatia, inimõiguste austamine, vabad turud ja vabakaubandus. Erilist tähelepanu pööratakse ka riikliku sekkumise ja sotsialismi leviku peatamisele. Sellega annab IYDU aktiivse panuse Rahvusvahelise Demokraatliku Liidu (IDU), kellele sisuliselt ja organisatoorselt toetutakse, töösse. Eesti koostööpartneriks on Isamaa ja Res Publica Liidu Noored. IYDU ürituste eesmärk on tihendada liikmesorganisatsioonidevahelist kontakti ning vahendada ja arendada organisatsiooni põhimõtteid edendavaid ideid. Selles kontekstis tehakse praegu kampaaniat usuvabaduse edendamiseks (Campaign for Religious Freedom).

Struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

IYDU-ga on liitunud üle 100 liikmesorganisatsiooni rohkem kui 81 riigist, nende hulgas ka näiteks Junge Union (CDU/CSU noorteühendus Saksamaal), Jeunes Populaires (UMP noorteühendus Prantsusmaal) ja Young and College Republicans USA-s. Need kõik on seotud kohalike kesk- ja parempoolsete parteidega ning seetõttu võtavad aktiivselt osa poliitilistest üritustest. IYDU-ga võivad liituda kõik riiklikud, regionaalsed või rahvusvahelised poliitilised organisatsioonid, kes toetavad organisatsiooni põhimõtete deklaratsiooni (Declaration of Principles) ja kes on oma eesmärkidele pühendunud. Põhimõtete deklaratsioon on IYDU alusdokument, mis võeti vastu 1981. aastal Washingtonis toimunud konverentsil. Nõukogu koosneb patroonist, ametnikest ja liikmesorganisatsioonidest. Nõukogu valib ametnikud ning kontrollib nende ja ka liikmesorganisatsioonide esitatud aruandeid. Juhatus juhib igapäevategevust ja vastutab ka eelarve täitmise eest. 2012. aastast on IYDU eesistuja Aris Kalafatis. Organisatsiooni patroon on kunagine Briti peaminister Margaret Thatcher.

Berliini müüri langemise 20. aastapäeva puhul toimus 25.–28. novembrini 2009 Berliinis IYDU aastakongress. Noorteorganisatsiooni Junge Union kandidaat Daniel Walther valiti järgneval nõukogu koosolekul detsembris 2010 Londonis esimehe ametisse. Märtsis 2011 toimus ligi 30 osalejaga juhatuse kooslolek iraagi-kurdi aladel asuvas linnas Arbil. Sellele järgnes 23.–26. juunil Colombias, Bogotás "Freedom Forum 2011". Järgmine nõukogu koosolek ja iga-aastased valimised toimusid 9.–13. jaanuarini 2012 Austraalias, Sydneys. Mitmed noorteorganisatsioonid taotlevad liikmestaatust või olemasoleva staatuse reaktiveerimist. 2011. aastal pöörati suuremat tähelepanu uutele liikmetele Lõuna-Ameerikast, Aafrikast ja Aasiast. 2012. aastal toimus vabaduse kampaania Süürias ja Valgevenes.

IYDU eesistujad[muuda | muuda lähteteksti]

Ajavahemik Nimi Riik
1981–1983 Elmar Brok Flag of Germany.svg Saksamaa
1992–1994 Mark Heywood Flag of Australia.svg Austraalia
1994–1998 Tony Zagotta Flag of the United States.svg Ameerika Ühendriigid
1998–2002 Andrew Rosindell Flag of the United Kingdom.svg Suurbritannia
2002–2004 Shane Frith Flag of New Zealand.svg Uus-Meremaa
2004–2006 Donald Simpson Flag of the United Kingdom.svg Suurbritannia
2006–2008 Peter Skovholt Gitmark Flag of Norway.svg Norra
2008–2010 Tim Dier Flag of the United Kingdom.svg Suurbritannia
2010–2012 Daniel Walther Flag of Germany.svg Saksamaa
2012–2012 Nicolas Figari Flag of Chile.svg Tšiili
2012–2014 Aris Kalafatis Flag of Greece.svg Kreeka
2014– Gerti Bogdani Flag of Albania.svg Albaania

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]