Purtse jõgi

Allikas: Vikipeedia
Purtse jõgi
Lähe Punasoo idaserv
Suubub Soome lahte
Valgla maad Eesti
Valgla pindala 811 km²
Pikkus 51 km
Parempoolsed lisajõed Kohtla jõgi, Ojamaa jõgi
Vasakpoolsed lisajõed Hirmuse jõgi, Erra jõgi
Kaart

Purtse jõgi on jõgi Põhja-Eestis.

Purtse jõgi saab alguse Punasoo idaservast Lääne-Virumaal ja suubub Soome lahte. Jõe pikkus on 51 km ja valgla 811 km². Purtse jõgi on üks Eesti kärestikurikkamaid jõgesid. Jõe suudmes on väike Purtse sadam.

Jõe vasakpoolsed lisajõed on nt Hirmuse ja Erra jõgi ning parempoolsed nt Ojamaa ja Kohtla jõgi.[1]

Jõel tegutseb Sillaoru hüdroelektrijaam.

Varem oli Purtse Eesti üks tähtsamaid lõhe kudejõgesid, kuid kui 1930-ndatel hakati Kiviõlis tootma põlevkiviõli, mille tootmise käigus tekkinud reovesi suunati Purtse jõkke, said siinsed kalavarud kannatada.[2] Jõe reostamist jätkati Saksa okupatsiooni ja Nõukogude ajal Kohtla-Järve ja Kiviõli õlitööstuste toodete ja jäätmetega (põlevkivitööstuse reovesi on iseloomuliku intensiivse värvusega ja ebameeldiva lõhnaga vedelik, millel on suur hapendumus ning spetsiifiliste ainete, näiteks fenoolid, õlid, ammoniaak, bensopüreen, reortsiin jt, sisaldus).[3] Suure reostuse tõttu Purtse jõge enam lõhejõeks ei loeta, kuigi on teateid, et harrastuspüüdjad on saanud üksikuid lõhesid ja meriforelle. Samuti esineb jões vähesel määral viker- ja jõeforelli.

Jõe kohaliku nimetuse Oandu jõgi järgi on oma nimetuse saanud ordoviitsiumi Oandu lade.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. EE 12. köide, 2003: 424.
  2. ERA.80.4.1210
  3. Loigu, E., Velner, H-A., Iital, A., Pärnapuu, M. 2011. Hajureostuse dünaamika loodus- ja põllumaadelt (1960-2010). TTÜ Kirjastus
  4. http://stratigraafia.info/glossary.php?keyword=Oandu+lade

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]