Psychedelic trance

Allikas: Vikipeedia
Ozora Festival 2010

Psychedelic trance ehk psytrance või psy on India Goa päritolu elektroonilise muusika stiil, kus on segunenud India traditsiooniline muusika ja trance.

Psytrance on pigem underground-muusika stiil trance'i spektris. Žanr pakub erinevaid meeleolusid, temposid ja stiile. Levinumad stiilid on progressive, full-on, darkpsy, forest ja hi-tech. Enne digitaalmeedia võidukäiku oli psytrance'i eellaseks Goa trance.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed hipid, kes rändasid India Goa osariiki 1960. aastate keskel, tegid seda mitmel põhjusel: ilusad rannad, madalad hinnad, sõbralikud kohalikud ning marihuaana, mis oli saadaval kuni 1970. aastate keskpaigani. Esimesed Goa DJ-d mängisid pigem psühhedeelset rokki, näiteks Pink Floyd, The Doors ja Grateful Dead. 1979. aastal hakkasid DJ-d pidudel elektroonilist muusikat mängima sellistelt artistidelt nagu Kraftwerk, kuid 1983 aastal hakkasid DJ-d Laurent, Fred Disco ja Goa Gil Goa stiili ümber lülitama electro-industrial/EBM stiilile. Mõned näited on Front 242, Frontline Assembly ja Eurobeat.

Lood remiksiti, eemaldati sõnad, pandi meloodiad ja rütmid korduma ning töödeldi kõiki helisid igal moel, enne kui lõpuks publikule kuulata anti.

1990–1991 polnud Goa ise enam populaarne pidutsemiskoht. Laienedes hakati Goa stiilis pidusid korraldama üle maailma alates 1993. aastast. Suuremaid üritusi korraldati Suurbritannias, Jaapanis, Saksamaal jne. Mitmed plaadifirmad hakkasid tutvustama avalikkusele psühhedeelset elektroonilist muusikat. Esimese laine Goa psytrance'i kuldajastuks peetakse 1994.–1997. aastat.

Simon Posford ehk Hallucinogen

Areng[muuda | muuda lähteteksti]

1992. aastaks tuksus Goa trance-liikumisel juba omaenda pulss, kuigi alles 1994. aastal sai see muusikastiil oma nime Goa trance. Goa trance'i heli, mida kutsuti 1990. aastate alguseks lihtsalt psychedelic trance, säilitas oma populaarsuse festivalidel ja reividel. Tekkisid esimesed ainult psytrance-klubid, näiteks Nataraj Temple Münchenis. Uued artistid hakkasid tekkima üle kogu maailma ja alustasid esimesed korralikud Goa trance'i festivalid, näiteks festival VuuV Saksamaal.

1993. aastal anti välja esimene 100% puhas Goa trance'i album "Project 2 Trance", mis sisaldas lugusid sellistelt artistidelt nagu Man With No Name, Hallucinogen jt. Goa trance'i tippaeg oli 1996.–1997. aasta vahel. MTV-s mängiti Goa trance'i lugusid ning mõned kuulsad DJ-d liitusid goatrance-liikumisega. See ei kestnud kaua ja kui huvi langes, siis langes ka müük, mis lõppes plaadifirmade sulgemisega ja mõne artisti tegevuse lõppemisega. Goa trance'i "kommertssurma" märkis ajaloojoonele Matsuri Productions 1997. aastal, kui andis välja albumi "Let it RIP". Selle albumi tagakaanel oli kirjas R.I.P: Mother Theresa, Princess Diana, William Burroughs & Goa-Trance.

Samas kui žanr oli inkubeerunud ainult Goa trance'i subkultuuris, siis sellest hetkest hakkas see aina rohkem ühinema teiste muusikastiilidega, nagu näiteks big beat, grime ja 2-step.

Psytrance arenes edasi koos psühhedeelse multimeediakunsti liikumisega.

Stiilid[muuda | muuda lähteteksti]

Psytrance'il on omapärane energeetiline heli (tavaliselt 135–150 lööki minutis), mis kipub olema kiirem kui mõni teist sorti trance- või techno-muusika. Kasutatakse väga eristatavat resoneeruvat bassilööki, mis lööb konstantselt läbi terve loo. See katab bassi erinevate rütmidega, mis on tuletatud funk'ist, techno'st, tantsumuusikast, acid house'ist, new beat'ist, eurodance'ist, trance'ist või muust muusikastiilist, kasutades trumme ja teisi instrumente. Erinevad meloodiad, rütmid ja helid vahetuvad tavaliselt iga kaheksa takti tagant. Tasemete loomine loo sisse annab tavaliselt hea efekti, uued muusikalised ideed voolavad sisse iga intervalli tagant, mis on tavaliselt 4–8 takti. Uusi tasemeid lisatakse, kuni lugu saavutab haripunkti, siis tuleb loos vaikne koht ning hakatakse looma uusi rütmimustreid konstantselt resoneeruva bassi peale. Psytrance'i lood on tavaliselt 6–10 minutit pikad.

Festival Goa osariigis

Goa trance[muuda | muuda lähteteksti]

Goa trance on kogu psy-muusika esivanem. Goa trance'i peetakse pigem "orgaanilise" kõlaga muusikaks. Sellel pole tüüpilist metalset heli, mis on elektroonilisele muusikale omane, ja tihtipeale sisaldab see India palveid ja/või viiteid budismi või hinduismi mütoloogiale. Kuigi goa trance'i peetakse tänapäeval vana kooli muusikaks, siis mõned artistid annavad ikka veel lugusid välja ja kutsuvad seda "uuekooli" goa'ks või neogoa'ks. Tuntuimad artistid on näiteks Astral Projection, Space Tribe.

Psychedelic[muuda | muuda lähteteksti]

Psychedelic on arvatavasti kõige tuntum alaliik. Sellel on tihtipeale sõitvad bassiliinid ja futuristlikud helid, mis on loodud FM-sünteesiga. Londonis asuvad plaadifirmad nagu Alchemy Records ja TIP Records on selle stiili pioneerid. See stiil on tuntud ka kui UK Psy. Tuntuimad artistid on näiteks: Tristan, Avalon ja Mad Tribe.

Psytrance[muuda | muuda lähteteksti]

See alastiil sobib tempo poolest progressiivse psytrance'i ja klassikalise psühhedeelse muusika vahele, kombineerides mõlema parimad elemendid. Psytrance'i on aetud tihti sassi progressive psytrance'iga, kuid see erineb selle tõttu, et psytrance-lood tavaliselt kulmineeruvad lõpu poole, kuid progressive-lood seda ei tee. See on vaieldamatult kõige levinum psytrance'i stiile, mis kõlab üle maailma festivalidel. Tuntumaid artistid on näiteks: Sonic Species, Outsiders, E-Clip.

Progressive[muuda | muuda lähteteksti]

Progressive psytrance ehk progressiivne psytrance on üks levinumaid ja sobib hästi päevasesse aega. Progressive psytrance'i eristatakse full-on psytrance'ist selle järgi, et progressive-lugudel on algusest lõpuni üks kindel sama heli sees ja neil pole haripunkti nagu psytrance- või full-on-lugudel. Tuntuimad artistid on näiteks Ace Ventura, Liquid Soul ja Protonica.

DJ

Full-on[muuda | muuda lähteteksti]

Full-on on psytrance'i stiil, mis on väga populaarne Iisraelis, kuid mida kuulatakse üle maailma. See on kõrge energiaga muusika tipphetkedeks. Tihtipeale meloodiline, energeetiline ja dünaamiliste bassiliinidega full-on'i tempo on 140–148 lööki minutis. Full-on'i kuldaeg oli aastatel 2004–2009.

Full-on'il on ka alastiile, näiteks night full-on või twilight full-on, mis on tumedama alatooniga. Morning full-on'i, mis on heledama kõlaga, mängitakse tavaliselt siis, kui päike tõuseb.

Tuntuimad full-on-artistid on näiteks Astrix, Sesto Sento ja Digicult.

Tuntuimad night full-on-artistid on näiteks Outer Signal, Scorb ja Ex-Gen

Tuntuimad twilight full-on-artistid on näiteks Zzbing, Synthetic Chaosja Dust.

Darkpsy[muuda | muuda lähteteksti]

Dark psytrance on kiirem ja tumedam kui full-on. Tempo on 148 lööki minutis või rohkem. Darkpsy'l on väga terav ja hammustav heli ning seda kuulatakse festivalidel tavaliselt öösel. Darkpsy alaliikideks võib lugeda ka forest'it, mis on orgaanilisema kõlaga, ning hi-tech'i, mis on kiire ja hüppav.

Suomisaundi[muuda | muuda lähteteksti]

Suomisaundi ehk suomi on eksperimentaalstiili psytrance, mis loodi Soomes 1990. aastate keskel.