Psychedelic trance

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Psy trance)
Jump to navigation Jump to search
Ozora Fesitval 2010

Psychedelic trance ehk psytrance või psy on Goa päritolu elektroonilise muusika stiil, kus on segunenud India traditsiooniline muusika ja trance.

Psytrance on pigem underground muusika stiil trance spektris. Žanr pakub erinevaid tujusi, temposi ja stiile. Levinumad stiilid on Progressive, Full-on, Darkpsy, Forest ja Hi-Tech. Enne digitaalmeedia võidukäiku oli Psy-Trance eellaseks Goa-Trance.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed hipid kes rändasid Goa osariiki 1960. aastate keskel tegid seda mitmel põhjusel; ilusad rannad, madalad hinnad, sõbralikud kohalikud ning marihuaana, mis oli saadaval kuni 1970 aastate keskpaigani .Esimesed Goa DJ-d mängisid pigem psühhedeelset rokki nagu Pink Floyd, The Doors ja Grateful Dead. 1979. aastal hakkasid DJ-d pidudel elektroonilist muusikat mängima artistide poolt nagu Kraftwerk, kuid 1983 aastal, kui DJ-d Laurent, Fred Disco ja Goa Gil hakkasid Goa stiili ümber lülitama electro-industrial/EBM stiilile. Mõned näited on Front 242, Frontline Assembly ja Eurobeat.

Lood remixiti, eemaldati sõnad, pandi meloodiad ja rütmid korduma ja manipuleeriti kõiki helisi igat viisi enne kui lood lõpuks publikule kuulata anti.

1990-1991 polnud Goa enam populaarne koht pidutsemiseks. Laienedes hakati Goa-stiilis pidusi korraldama üle maailma alates 1993. aastast. Suuremaid üritusi korraldati Suurbritannias, Jaapanis, Saksamaal jne. Mitmed plaadifirmad hakkasid tutvustama avalikkusele psühhedeelset elektroonilist muusikat. Esimese laine Goa Psy-Trance kuldajastuks peetakse 1994-97 aastaid.


Simon Posford ehk Hallucinogen

Areng[muuda | muuda lähteteksti]

1992. aastaks oli Goa trance liikumisel juba omaenda pulss tuksumas, kuigi alles 1994. aastal omastas see muusikastiil oma nime Goa-Trance. Goa-Trance heli, mida kutsuti 1990. aastate alguseks lihtsalt psychedelic trance, säilitas oma populaaruse festivalidel ja reividel. Tekkisid esimesed ainult psytrance klubid, näiteks Nataraj Temple Münchenis. Uued artistid hakkasid tekkima üle kogu maailma ja see oli see aasta, kui esimesed korralikud Goa-Trance fesitavalid alustasid. Näiteks VuuV festival Saksamaal.

1993. aastal anti välja esimene 100% puhas Goa-Trance album, Project 2 Trance, mis sisaldas lugusi artistide poolt nagu Man With No Name, Hallucinogen jne. Goa-Trance tipphetk oli 1996-97 aasta vahel. MTV-s mängiti Goa-Trance lugusid ning mõned kuulsad DJ-d liitusid goatrance liikumisega. See ei kestnud kaua ja kui tähelepanu langes, siis langes ka müük, mis lõppes plaadifirmade sulgemisega ja mõne artisti pillide kokkupanemisega. See Goa-Trance "kommertssurm" märgiti ajaloojoonele Matsuri Productions poolt 1997. aastal, kui nad andsid välja albumi Let it RIP. Selle albumi tagakaanel oli kirjas R.I.P: Mother Theresa, Princess Diana, William Burroughs & Goa-Trance.

Samas kui žanr oli kasvanud ainult Goa-Trance liikumises, siis sellest hetkest hakkas see ühenduma aina rohkem teiste muusikastiilidega nagu näiteks big beat, grime ja 2-step.

Psytrance arenes edasi koos psühhedeelse multimeedia kunsti liikumisega.

Stiilid[muuda | muuda lähteteksti]

Psytrance-l on omapärane energeetiline heli (tavaliselt 135-150 lööki minutis), mis kipub olema kiirem kui mõni teist sorti trance või techno muusika. Kasutatakse väga eristatavat resoneeruvat bass lööki, mis lööb konstantselt läbi terve loo. See katab bassi erinevate rütmidega, mis on tuletatud funk-ist, technost, tantsumuusikast, acid house-st, eurodance, trance-st või muust muusikastiilist kasutades trumme ja teisi instrumente. Erinevad meloodiad, rütmid ja helid vahetuvad tavaliselt iga kaheksa takti tagant. Tasemete loomine loo sisse tavaliselt annab hea efekti, uued muusikalised ideed voolavad sisse iga invervalli tagant, mis on tavaliselt neli kuni kaheksa takti. Uusi tasemeid lisatakse, kuni lugu saavutab haripunkti ja siis lool tuleb vaikne koht ning alustab uusi rütmimustreid konstantselt resoneeruva bassi peale looma. Psytrance lood on tavaliselt kuus kuni kümme minutit pikad.

Festival Goa osariigis

Goa-Trance[muuda | muuda lähteteksti]

Goa-Trance on kogu psymuusika esivanem. Goa-Trance peetakse pigem "orgaanilise" kõlaga olevat. Sellel pole seda tüüpilist "metallilist" heli, mis on elektroonilisele muusikale omane ja tihtipeale sisaldab India palveid ja/või viiteid Budismi või Hinduismi mütoloogiast. Kuigi Goa-Trance peetakse tänapäeval vanakooliks, siis mõned artistid annavad ikka veel lugusi välja ja nad kutsuvad seda uuekooli goaks või neogoaks. Tuntuimad artistid on näiteks: Astral Projection, Space Tribe.


Psychedelic[muuda | muuda lähteteksti]

Psychedelic on arvatavasti kõige ikoonilisem alaliik. .Sellel on tihtipeale sõitvad bassiliinid ja futuristlikud helid, mis on loodud FM sünteesiga. Londonis pesitsevad plaadifirmad nagu Alchemy Records ja TIP Records on selle stiili pioneerid. See stiil on tuntud ka kui UK Psy. Tuntuimad artistid on näiteks: Tristan, Avalon ja Mad Tribe.

Psytrance[muuda | muuda lähteteksti]

See alastiil sobib tempo poolest progressiivse psytrance-i ja klassikalise Psychedelic vahele kombineerides mõlema parimad elemendid. Psytrance on aetud tihti sassi progresiivse psytrance-ga, kuid see erineb selle tõttu, et psytrance lood tavaliselt kulmineeruvad lõpu poole, kuid progressive lood seda ei tee. See on vaieldamatult kõige levinum psytrance stiile, mis kõlab üle maailma festivalidel. Tuntumaid artistid on näiteks: Sonic Species, Outsiders, E-Clip.

Progressive[muuda | muuda lähteteksti]

Progressive psytrance ehk progressiivne psytrance on üks levinumaid ja sobib hästi päevasesse aega. Progressivset psytrance-i eristatakse fullon psytrance-st selliselt, et progressive lugudel on algusest lõpuni üks kindel sama heli sees ja neil pole haripunkti, nii nagu psytrance või fullon-i lugudel. Tuntuimad artistid on näiteks: Ace Ventura, Liquid Soul ja Protonica.

DJ

Full-on[muuda | muuda lähteteksti]

Full-on on psytrance stiil, mis on väga populaarne Iisraelis, kuid kuulatakse üle maailma. See on kõrge energiaga muusika tipphetkedeks. Tihtipeale meloodiline, energeetiline ja dünaamiliste bassiliinidega Full-on on 140-148 lööki minutis. Full-On "kuldajastu" oli aastatel 2004-2009.


On olemas ka Full-On alastiile, näiteks Night Full-on või Twilight Full-on mis on tumedama alatooniga. Morning Full-on, mis on heledama kõlaga, mängitakse tavaliselt kui päike tõuseb.

Tuntuimad Full-On aritstid on näiteks: Astrix , Sesto Sento ja Digicult.

Tuntuimad Night Full-on artistid on näiteks: Outer Signal, Scorb ja Ex-Gen

Tuntuimad Twilight Full-on artistid on näiteks: Zzbing, Synthetic Chaosja Dust.

Darkpsy[muuda | muuda lähteteksti]

Dark psytrance on kiirem ja tumedam kui Full-On. Tempo on 148 lööki minutis või rohkem. Darkpsy-l on väga terav ja hammustav heli, ning seda kuulatakse festivalidel tavaliselt öösel. Darkpsy alaliikideks võib lugeda ka Forest-i mis on orgaanilisema kõlaga ning Hi-Tech, mis on kiire ja hüppav.

Suomisaundi[muuda | muuda lähteteksti]

Suomisaundi ehk suomi on eksperimentaal stiili psytrance, mis loodi Soomes üheksakümnendate keskel.