Probo Koala

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Probo Koala oli Panama lipu all sõitnud tanker-puistlastilaev, mis kuulus Hollandi firmale Trafigura Beheer BV. Laev oli valminud 16. detsembril 1985.

2007. aastal sai uue nime Gulf Jash, 2011. aastal Hua Feng. Alates 2012. aastast oli laeva (IMO nr 8309816) nimi Hua Wen, see oli klassifitseeritud puistlastilaevaks ehitusaastaga 1989, mis kuulus Hongkongi laevakompaniile. Laev lammutati 2013. aastal.

Probo Koala pikkus oli 182,8 m, laius 31,95 m ja dedveit 37 000 t[1].

Roll Elevandiluuranniku massimürgituses[muuda | muuda lähteteksti]

Augustis 2006 jättis laev Elevandiluurannikule maha jäätmete laadungi, mis Abidjani prügimäele viiduna põhjustas seal toksiliste aurude eritumise tõttu kümnete tuhandete inimeste haigestumise ja kaheksa inimese surma.

Probo Koala püüdis juba juulis settetankidesse kogunenud 400 tonni jäätmeid Amsterdamis ära anda, kuid see ei õnnestunud.

Septembri alguses jõudis laev Läänemerre, tegi peatuse Ventspilsi sadamas ja jõudis 15. septembril Paldiski Lõunasadamasse. Veeteede Amet, mis oli laeva 15. septembril kontrollinud, väitis esialgu, et neil pole seaduslikku alust laeva kinni pidada ja lubas laeval pärast protseduuride lõppu lahkuda. Laevale ei olnud etteheiteid ka Keskkonnainspektsioonil.[2]

Paldiski sadamasse saabusid 25. septembril Greenpeace'i aktivistid oma jäälõhkujaga Arctic Sunrise, nõudsid Eesti võimudelt laeva arestimist ja takistasid laeva väljasõitu sadamast.[3] Politsei pidas isiku tuvastamiseks kinni mitu Greenpeace'i aktivisti.

27. septembril pöördus Keskkonnaministeerium laeva kinnipidamiseks Justiitsministeeriumi poole, sest Probo Koala kütusetankide pesuvee proovides tuvastati aineid, mis sarnanevad Elevandiluurannikul mürgistuse põhjustanud ainetega. Euroopa Liidu keskkonnavoliniku Stávros Dímase sõnul näitasid laevameeskonna vereproovid, et teatud mürgiste ainete kontsentratsioon nende veres on tavalisest 60 korda suurem.[4] Probo Koala laevapere koosnes peamiselt Vene kodanikest.

Riigiprokuratuur alustas Probo Koala asjas kriminaalmenetlust 27. septembril.[5] Kriminaalasjad alustati ka Elevandiluurannikul ja Hollandis.

28. septembril külastas keskkonnavolinik Paldiskit, tutvus olukorraga ning tänas Eesti valitsust ja õiguskaitseorganeid kiire ja tulemusliku tegevuse eest.[6]

13. oktoobril lahkus laev Paldiskist ja võttis Keskkonnainspektsiooni järelevalve all suuna Sillamäele. 15. oktoobril andis Probo Koala Sillamäe sadamas ära oma ohtlikke aineid sisaldavad jäätmed, kust need viidi Vaivara ohtlike jäätmete kogumiskeskusse. Jäätmete kahjutustamine maksab vähemalt 2,5 miljonit Eesti krooni. Seejärel anti laevale luba Eesti vetest lahkuda.

Juhtumist ajendatult selgitasid Eesti Televisiooni saate "Pealtnägija" ja Eesti Ekspressi toimetused koostöös Norra Ringhäälinguga NRK välja skeemi, mille kohaselt segati Aafrika riikide jaoks sealsetele normidele vastavat vedelkütust, et tõsta selle oktaanarvu. Probo Koala osales selles skeemis muude tankerite hulgas[7].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]