Abidjan

Allikas: Vikipeedia
Abidjan

[ abidž'an ]
prantsuse District d'Abidjan

Pindala 2119 km²
Elanikke 3 548 400 (2004)

Koordinaadid 5° 20′ N, 4° 2′ W
Abidjan (Elevandiluurannik)
Abidjan
Abidjan (Plateau)

Abidjan on Elevandiluuranniku suurim linn ja endine pealinn (19331983).

1983. aastal sai küll Yamoussoukrost ametlik Elevandiluuranniku pealinn, kuid ka 2004. aastal asub enamik valitsusasutusi ja välissaatkondi endiselt Abidjanis. Abidjanis asub Aafrika Arengupanga peakontor.

Linnast põhja poole jääb vihmametsarahvuspark Parc National du Banco.

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

2002. aastal moodustati Abidjani piirkond, mis koosneb 13 omavalitsusest, millest igaühel on oma linnapea ja linnavalitsus:

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Elanike arv oli 2004. aasta andmetel 3 548 400. Aastal 1984 hinnati elanike arvuks 1 850 000.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Abidjan on tähtis sadamalinn Atlandi ookeani rannikul. Kaubasadamal on see omapära, et ta ei asu mere, vaid laguuni ääres. Süvaveesadamat lahutab Guinea lahest ja Atlandi ookeanist Vridi-Plage'i liivavall. Sadam avati merele 1950 Vridi kanali kaudu. Linnast sai peagi frankofoonse Lääne-Aafrika rahandus- ja kommunikatsioonidekeskus.

Praeguse moodsa sadama kaudu eksporditakse kohviube, kakaod, puitu, banaane, ananassi, mangaani ning mitmesugust kala.

Tuunikala püütakse mitu tuhat tonni aastas.

Peamisteks tööstusharudeks on toiduainetetööstus, metsatööstus, autotööstus, tekstiilitööstus ja keemiatööstus. Linnas toodetakse seepi, tikke ja mitmesuguseid metallitooteid, sealhulgas mööblit, autosid, konditsioneere ja külmikuid.

Liivavallil asuvas Port-Bouët's on rahvusvaheline lennujaam.

Haridus ja kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Abidjanis asub ülikool (asutatud 1958 või 1964) ja palju tehnilisi kõrgkoole, samuti rahvusraamatukogu ja rahvusmuuseum, kus on üle 20 000 traditsioonilise kunsti eseme. Linnas on ka mitu põllumajanduse ja loodusteaduste uurimisasutust.

Abidjani raadiojaam edastab põhiliselt prantsuskeelseid saateid. Uudistes ja haridussaadetes kasutatakse ka inglise ja kaheksat kohalikku Aafrika keelt. Telejaam edastab iga päev mitu tundi prantsuskeelseid saateid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Abidjan oli 1898 küla ning sai linnaks 1903, kui hakati rajama raudteed Ülem-Voltasse (praegu Burkina Faso).

Abidjan sai 1934 Bingerville'i järel Prantsuse Elevandiluuranniku koloonia pealinnaks ning jäi selleks kuni 1983. aastani.

Aastal 1958 ehitati esimene kahest sillast, mis ühendavad mandri haldus- ja ärilinnaosasid tööstuspiirkonna Petit-Bassami saarega.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]