Mine sisu juurde

Pilistvere kalmistu

Allikas: Vikipeedia
Pilistvere kalmistu värav (2023. aasta)

Pilistvere kalmistu on kalmistu Pilistvere kihelkonnas Viljandimaal, tänapäevase haldusjaotuse järgi Arjassaare külas Põhja-Sakala vallas Viljandi maakonnas.

Hauad Pilistvere kalmistul.
Foto: Robert Treufeldt, 09.08.2014

Kalmistul võib olla 18. sajandist varasem kihistus – on arvatud, et seal oli muinasaegne matusepaik[1] või 17. sajandi külakalmistu.[2] Pilistvere kirikuaeda lõpetati matmine üldiselt 1773. aastal, siis maeti edaspidi sinna enamik kihelkonna surnuid. Kuni 1855. aastani (õigeusu kalmistu rajamiseni) maeti sinna ka kihelkonna õigeusklikke.

Kalmistut on laiendatud korduvalt. Uus osa (üle Imavere tee kagus) võeti kasutusele 20. sajandil. Vanas osas avati 24. juunil 1932 pidulikult Vabadussõja mälestusmärk. See on üks väheseid Vabadussõja mälestusmärke Eestis, mis säilis tervena nii Nõukogude teise kui ka kolmanda okupatsiooniaja jooksul.

Pilistvere kalmistu on alates 1997. aastast riiklik ajaloomälestis.[3] Kalmistu on praegu kasutusel ning on üldiselt hästi hooldatud, selle pindala on 4,53 ha.

Ehitised kalmistul

[muuda | muuda lähteteksti]

Kalmistu vanas osas paikneb matusekabel ja kalmistuvahi talu, mille juures on ka kalmistu abivärav. Kalmistu vana ja uue osa vahelt läbiviiva praeguse Imavere tee ääres (vana osa pool) on kolmeosalise kiviehitisega kalmistu peavärav.

Kalmistule maetuid

[muuda | muuda lähteteksti]
Jüri Vilmsi haud.
  • Maire Sala. "Viljandimaa kalmistute lugu". Viljandi 2007. Lk 61–63 ja 99
  • Taavi Pae. Eesti kalmistute kujunemine ja paiknemise seaduspärasused. Magistritöö. Tartu 2002

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]