Püha Simoni ja Helena kirik

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Püha Simoni ja Helena kirik
Касцёл святых Сымона і Алены
Riik Valgevene
Asukoht Minski vabaduse väljak
Ehituse algus 1905
Ehituse lõpp 1910
Sissepühitsemine 1910

Püha Simoni ja Helena kirik (valgevene keeles: Касцёл святых Сымона і Алены) (poola keeles: Kościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku), tuntud ka oma teise nimega Punane kirik (valgevene keeles: Чырвоны касцёл) on Rooma-katoliku kirik, mis asub Minski vabaduse väljakul, Valgevenes[1].

Kirik on ehitatud uusromaanika stiilis ning selle arhitektideks olid poolakad Tomasz Pajzderski ja Władysław Marconi. Nurgakivi pandi 1905. aastal. Kiriku ehitus lõppes 1910. aastal. Tellised, mida kasutati seinte ehitamiseks pärinesid Częstochowast, aga katusekivid Włocławekist. Kiriku ehitust rahastas Valgevene-Poola maaomanik, ettevõtja ja kodanikuaktivist Edward Woyniłłowicz (1847-1928). Kirik sai oma nime Woyniłłowiczi kahe surnud lapse, Szymoni ja Helena järgi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1903. aastal kirjutasid umbes kaks tuhat katoliiklast kohalikule omavalitsusele petitsiooni, millega paluti alustada uue katoliku kiriku ehitamist. See mõte kiideti heaks ja ehitus algas 1905. aastal. Kirik pühitseti 20. septembril 1910. aastal ja kolm kuud hiljem 21. detsembril see avati. Minsk kuulus sel ajal Venemaa Keisririigi koosseisu.

1921. aastal sai Minskist Valgevene NSV pealinn ja nad hakkasid kuuluma Nõukogude Liitu. Riiki sisenenud Punaarmee rüüstas kirikuid jõudsasti. 1932. aastal nõudsid nõukogude võimud, et kirik suletaks ja riik sekulariseeruks. Kiriku hoonesse rajati riiklik Poola teater, kuigi aastaid hiljem asendati teater kinoga. Teise maailmasõja ajal 1941. aastal hakkas saksa okupatsiooniamet hoonet jälle kirikuks ümber ehitama. Pärast Teist maailmasõda sulgesid nõukogude võimud kiriku taas ja jällegi leidis hoone kasutust kinona.

1990. aastal, pärast kahte näljastreiki, mille korraldasid Minski katoliiklastest aktivistid Anna Nicievska-Sinevicz ja Edward Tarletski tagastati hoone Rooma-katoliku kirikule. Kiriku interjöör on täielikult taastatud ja on nüüd oluline religioosne, kultuuriline ja ühiskondliku elu keskus. Samuti on sellest saanud taaselustatud Valgevene Kreeka katoliku kiriku keskus.

2006. aastal kaevati Edward Wayniłłowiczi ja tema naise hauad üles, et need kirikusse ümber matta. 1921. aastal oli Wayniłłowiczi sunnitud lahkuma oma kodust Słuckis, sest Esimese maailmasõja ajal sõlmitud Riia rahu muutis riikide piire kardinaalselt. Edward kolis Poolas asuvasse Bydgoszczi linna, kus ta ka 1928. aastal suri.

Püha Simoni ja Helena kiriku missasid peetakse nii valgevene, poola, leedu, kui ka ladina keeles.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Püha Simoni ja Helena kiriku ametlik veebilehekülg". Kasutatud 30.05.2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]