Nedelini katastroof

Allikas: Vikipeedia
Auvalve õnnetuse ohvrite mälestussamba juures

Nedelini katastroof oli 24. oktoobril 1960 Kasahstanis Bajkongõri kosmodroomil Nõukogude Liidu ballistilise raketi R16 stardiplatvormil aset leidnud plahvatus.

Raketi konstruktor oli Mihhail Jangel ja programmi juhtis suurtükivägede marssal Mitrofan Nedelin. Et lähenemas olid oktoobripühad, püüti stardi ettevalmistustega iga hinna eest selleks ajaks valmis saada.[1]

Raketi konstruktsioonis oli palju lohakusvigu, mida püüti viimasel hetkel parandada. 23. oktoobril oli ettevalmistuse käigus vigastatud ka kütuse pealeandmissüsteemi ja osa kütusest oli põlemiskambrisse voolanud. Kütusena kasutati lämmastikhappe ja hüdrasiini segu, mis on äärmiselt korrodeeriv. Selline kütus ei tohtinud põlemiskambrisse jääda kauemaks kui ööpäevaks, seetõttu taheti tingimata järgmisel päeval rakett teele saata. Et marssal Nedelin kiirustas parandustöid takka, viibides ka ise stardiplatvormi juures, tegutseti hooletult ja rikuti protseduurireegleid. Kogemata käivitus raketi teise astme põlemisprotsess, mis tekitas plahvatuse. Kogu platvorm lahvatas põlema, hukkus erinevatel andmetel 75–150 inimest, nende seas marssal Nedelin. Ka Mihhail Jangel viibis õnnetuspaigas, kuid ta oli plahvatuse ajaks parajasti veidi kaugemale suitsupausile läinud ning jäi tänu sellele ellu.

Õnnetuse juhtumist varjati tollal kogu maailma eest. Ametlikult anti teada, et marssal Nedelin hukkus lennuõnnetuses.[1] Info toimunu kohta jõudis lääneriikidesse sellest hoolimata. Nõukogude juhid tunnistasid õnnetuse toimumist alles 1989. aastal.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]