NATO peasekretär

Allikas: Vikipeedia
NATO peasekretär Jens Stoltenberg

NATO peasekretär on NATO kõrgeima organi Põhja-Atlandi Nõukogu (North Atlantic Council, NAC) esimees. NATO peasekretär koordineerib liikmesriikide tegevust, on organisatsiooni peamine kõneisik ning juhib NATO sekretariaadi tööd.

NATO peasekretär on ka Kaitseplaneerimise komitee, Tuumaplaneerimise komitee, Euro-Atlandi Partnerlusnõukogu (EAPC) ja Vahemere Koostöögrupi esimees ning NATO-Venemaa alalise ühisnõukogu ja NATO-Ukraina komisjoni kaasesimees. Peasekretäril on ka asetäitja.

Esimese peasekretäri valisid NATO liikmesriigid 4. aprillil 1952. Traditsiooniliselt valitakse peasekretäri ametisse Euroopa esindaja, Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja määravad aga Ameerika Ühendriigid. Peasekretär valitakse konsensuse alusel. Tema ametiaeg kestab tavaliselt neli aastat, kuid võib erandjuhtudel ka pikeneda.

NATO peasekretär oli 1. augustist 2009 kuni 1. oktoobrini 2014 taanlane Anders Fogh Rasmussen, kes valiti ametisse 4. aprillil 2009.

Alates 1. oktoobrist 2014 on NATO peasekretär norralane Jens Stoltenberg. Ta on 13. NATO peasekretär. Kolmel korral on ametis olnud peasekretäri kohusetäitja.

NATO peasekretärid[muuda | muuda lähteteksti]