Must vengepuu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Must vengepuu
Õites puu
Õites puu
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Katteseemnetaimed Angiospermae
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Oalaadsed Fabales
Sugukond Liblikõielised Fabales
Perekond Millettia Millettia
Liik Must vengepuu
Binaarne nimetus
Millettia laurentii
Emile August(e) Joseph De Wildema

Must vengepuu (​Millettia laurentii​)​ on liblikõieline kaunviljaline lehtpuu Aafrikast. Peamine levikuala on Kongo Vabariik, Kongo Demokraatlik Vabariik, Kamerun, Gabon ja Ekvatoriaal-Guinea. Kasvamiseks eelistab must vengepuu soiseid alasid. Rahvusvaheline looduskaitseliit on kandnud liigi punasesesse raamatusse elukohtade hävimise ja üleraie tõttu. ​Millettia laurentii-​st saadud puitu nimetatakse Vengeks.

Nimetus[muuda | muuda lähteteksti]

Puidu hinnatuse tõttu kutsutakse tihti ka musta vengepuud selle puidu nimedega. Rahvapäraselt nimetatakse Wenge puitu ka ​Wengeks (ingl.k.),​ Aafrika roosipuuks, võlts eebeniks, dikelaks, mibotuks, bokongeks ja awongks.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Enamik Millettia laurentii puid kasvab 25-30m kõrguseks diameetriga 1-1,2m. Erandlikult võib juhtuda, et puu jätkab kasvamist koguni 50m kõrguseks. Sellistel puudel leidub 20m sirget ja oksavaba tüve, mis on väga kõrgelt hinnatud. Puidu koor on pruunikas hall.

Puit[muuda | muuda lähteteksti]

Musta Vengepuud iseloomustab väga omapärane tume värvus ja väljanägemine. Vengepuu sügav šokolaadipruun värvus on põimitud mustade läbijooksvate triipudega. Tume ja lihtsalt ära tuntav ​“wenge” on tänapäeval kasutusele võetud kui standardvärv mitmetes erinevates värvisüsteemides üle maailma. Lihtsalt õlitatud puidule on võimalik anda peaaegu täielikult tumeda läikega pind, mis teeb temast ühe alternatiivi Eebenipuule. Tema lõhn on kergelt mõrkjas ja esineb ainult puidutöötlemisel. Puit on raskesti töödeldav, nüristab terariistu. Pinnud tekivad kergelt ja lihvimisel on raske saavutada ühtlast pinda. Kare tekstuur, sirge ja ühtlane kiud, naturaalne läikivus. Töötlematult vastupidav mädanikule ja termiitidele. Hind on kallis ja tõusev vähese kättesaadavuse tõttu.

Füüsikalis-mehaanilised omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Tugevus: 8600 N (Janka)

Tugevus 8600 N
Tihedus 870 kg/m3
Survetugevus
Paindetugevus
Elastsusmoodul

Tihedus 870 kg/m3 (r12%)

Survetugevus 80,7 MPa

Paindetugevus 151,7 MPa

Elastsusmoodul 17,59 GPa

Ruumala kahanemine kuivamisel Radiaalne: 4,8%, Tangentsiaalne 8,1%

Ohud tervisele[muuda | muuda lähteteksti]

Kokkupuude puidu töötlemisel tekkiva peene saepuruga võib põhjustada astmat ja allergilist dermatiiti. Venge puidust on leitud 2,6-Dimethoxybenzoquinone mis on kontaktallergeen.