Mine sisu juurde

Must nool

Allikas: Vikipeedia
Must nool
Originaali pealkiri The Black Arrow: A Tale of the Two Roses
Autor Robert Louis Stevenson
Tõlkija Ülo Tambek
Illustreerija Ants Viidalepp
Päritolumaa  Suurbritannia
Sari Seiklusjutte maalt ja merelt
Žanr ajalooline romaan, seiklusromaan
Kirjastaja ? (originaal)
Eesti Riiklik Kirjastus (eesti keeles)
Ilmumisaeg 1888 (originaal)
1957 (eesti keeles)
Lehekülgi 264
1933. aasta väljaande esikaas

"Must nool" (inglise keeles "The Black Arrow: A Tale of the Two Roses") on Robert Louis Stevensoni ajalooline seiklusromaan, mille tegevus toimub 1460.–1461. aastal Rooside sõja ajal Inglismaal.

Robert Louis Stevensoni romaan "Must nool: lugu kahest roosist" ilmus raamatuna 1888. aastal. Algne tekst avaldati 1883. aastal novellisarjana "Lugu Tunstalli metsast", mille autor oli kirjanik varjunime Captain George North all. 1883. aasta suve lõpuks oli romaan Stevensonil tervikuna valmis, kuid selle algne käsikiri pole säilinud.[1]

"Must nool" kirjeldab noore Richard (Dick) Sheltoni seiklusi Rooside sõja ajal: kuidas ta satub oma eestkostja sir Daniel Brackley vangistusse, saab teada oma isa sir Harry Sheltoni mõrva kohta tõe, temast saab rüütel, ta päästab oma armastatu Joanna Sedley jne.

Välja antud eesti keeles

[muuda | muuda lähteteksti]

Sisukokkuvõte

[muuda | muuda lähteteksti]

Tunstalli metsas asub Sheltonite perekants Moat House, selle perepoeg Dick on orb ja seetõttu haldab seda Dicki eestkostja – vapper, kuid halastamatu ja kalkuleeriv sir Daniel Brackley. Sir Daniel laiendab pidevalt oma valdusi ning üritab sõja ajal rikastuda, võideldes sõjas selle poole eest, kellel parasjagu ülekaal. Tema paremaks käeks on maakonna kohtutäitur Bennett Hatch, kel on kohustus koondada allesjäänud võitlusvõimelised Tunstalli talupojad Brackley sõjasalka ja korraldada ka kantsi kaitsmist. Kantsis asub ka teine sir Danieli käsilane – preester sir Oliver Oates.

Enne salga lahkumist sõjateele leitakse kiriku seinale tundmatu poolt kinnitatud sõnum "kättemaksust kõigile". Selles lubatakse saata must nool sir Danieli, Hatchi, sir Oliveri ning nende toetajate südamesse paljude inimeste, sealhulgas Harry Sheltoni, surma eest.

Esimene raamat. Kaks poissi

[muuda | muuda lähteteksti]

Lahingu eelõhtul jõuab Dick sir Daniel Brackley juurde. Brackley hajutab noormehe kahtlused isa mõrva asjaolude kohta. Samal ajal põgeneb väesalga juurest väga oluline vang – poiss John Matcham.

Dick saadetakse järgmisel hommikul kirjaga tagasi Oliver Oatesi juurde. Teel jõuab ta järele põgenenud poisile, kelle hobune hukkus soos. Noormees ei saa aru, et tegemist on poisiks riietatud tüdrukuga, kelle abielu korraldamise eest soovib sir Daniel teenida raha. Poisid satuvad Musta noole lindpriide salga peatuspaiga lähedusse ning kuulevad pealt, kuidas selle juht Ellis süüdistab Daniel Brackleyt otseselt Harry Sheltoni mõrvas ning nõuab kaaslastelt Richard (Dick) Sheltoni julgeoleku tagamist. Hiljem kohtuvad nad metsas pidalitõbisega, kelleks on end maskeerinud lahingus oma sõjamehed kaotanud Brackley ning koos minnakse tagasi kindlustatud kantsi.

Teine raamat. Kants

[muuda | muuda lähteteksti]

Kantsis John Matcham kaob; Brackley vannub Dickile, et pole Harry Sheltoni surmas süüdi; tuppa lastakse läbi akna must nool uue hoiatava sõnumiga; Dick viiakse elama kabeli kohal olevasse ruumi, kust varem on seal ööbinud mehed salapäraselt kadunud.

Õhtul hiilib põgenenud John Matcham Dicki tuppa ning teatab, et on tüdruk nimega Joanna Sadley. Noored kinnitavad teineteisele oma armumist ja lubavad vajadusel koos surra. Salajase sissepääsu kaudu proovib tuppa tungida mõrvar, kuid tema plaanid katkestab kantsile alanud lindpriide rünnak. Dick ja Joanna üritavad salakäigu kaudu väljuda ning kohtavad Bennett Hatchi. Dicki suhtes sõbralik Hatch teatab talle, kuidas lossist pääseda. Öisel põgenemisel saab noormees haavata, kuid jõuab lindpriide juurde.

Kolmas raamat. Lord Foxham

[muuda | muuda lähteteksti]

Tegevus toimub kuus kuud hiljem Shoreby linnas Põhjamere rannikul, kuhu Lancasteri leeri toetajad on koondunud. Dick avastab, et Joannat hoiab Brackley ühes mereäärses valvatavas hoones ning saab teada, et Joannat sunnitakse lähipäevil abielluma lord Shorebyga. Üritades hoonesse tungida, tekib lindpriidel kokkupõrge teise relvastatud rühmaga, kelleks on lord Foxhami mehed. Foxham, kes on Joanna endine eestkostja, ja Dick kohtuvad järgmisel päeval uuesti. Foxham lubab korraldada, et plaanitud abielu ei toimuks. Ta annab Dickile kaasa kirja Yorki leeri juhile Richard Crookbackile, Gloucesteri hertsogile, tulevasele Inglismaa kuningale Richard III-le.

Neljas raamat. Moondumine

[muuda | muuda lähteteksti]

Koos ühe lindpriiga otsustab Dick munkadeks maskeerituna tungida sir Danieli majja Shoreby linnas, et röövida Joanna mitte jõuga, vaid kavalusega. Majas kohtub ta Lancasteri väejuhi Risinghami õetütre Aliciaga ja Joannaga, kes on sõbrannad. Ta tapab teda jälitanud lord Shoreby nuhi ja üritab põgeneda, kuid see ei lähe tal korda. Preester Oliver Oates võtab ta kirikus pantvangi kuni Joanna ja lord Shoreby vahel ennelõunal korraldatava laulatuse lõpuni. Kiriku rõdult aga tapavad Musta noole vibulaskjad lord Shoreby, haavavad sir Danieli ja põgenevad. Oates annab nüüd Dicki vangina üle kohale saabunud lord Risinghamile. Saanud Dickilt teada, et sir Daniel Brackley on varem koostanud kirja Yorki leeri jaoks, mis näitab tema reeturlikkust, vabastab Risingham Dicki.

Viies raamat. Küürakas

[muuda | muuda lähteteksti]

Dick kohtub Gloucesteri hertsogiga, päästab ta ründajate käest ning osaleb vapralt Shoreby linna vallutamise lahingus, mille eest Richard Crookback ta rüütliks lööb. Dick saab teada, et sir Danielil õnnestus linnast põgeneda, võttes neiud kaasa. Noormees saab hertsogilt 50 ratsanikku ja asub mööda lumist maastikku jälitama. Teel leiab ta Alicia Risinghami, kelle hülgasid sir Danieli käsilased ning vabastab lühikese lahingu käigus Joanna, kuid kaotab oma väesalga. Noored on sunnitud jalgsi põgenema Tunstalli suunas.

Järgmisel hommikul abielluvad Richard ja Joanna ning nende abielu õnnistavad lord Foxham ja Gloucesteri hertsog. Enne laulatust, varahommikul, kohtab Dick ootamatult Daniel Brackleyt, kes kannab enda varjamiseks palveränduri riietust. Dick otsustab Brackleyle halastada ja tal minna lasta, kuid ootamatult tabab lahkuvat Brackleyt surmavalt must nool. Selle on lasknud Musta noole salga juht Ellis, kes Brackleyt jälitas. Ellis teatab, et Musta noole salk lõpetab tegevuse, kuna eesmärgid on täidetud.

Sir Richard Shelton ja leedi Joanna Shelton asuvad elama Tunstalli Moat House'i, kus nende armastus tekkis – kaugele poliitikast ja Rooside sõjast.

Teos ekraanil

[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani alusel valminud filmid ja teleseriaalid:

  • 1911. aasta lühifilm, peaosades Charles Ogle ja Nathalie Jerome
  • 1948. aasta film, peaosas Louis Hayward
  • 1951. aasta kaheosaline Briti telesari, peaosas Denis Quilley
  • 1968. aasta seitsmeosaline Itaalia telelavastus pealkirjaga La freccia nera
  • 1972–1975. aasta Briti telesari, peaosas Robin Langford
  • 1985. aasta film, peaosades Oliver Reed ja Benedict Taylor
  • 1985. aasta Nõukogude Liidu film Tšornaja strela
  • 1988. aasta Austraalia animafilm
  • 2021. aastal Amazon Prime Video miniseriaali 4. osa.[2]

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]