Keemiatööstus

Allikas: Vikipeedia
Keemiatööstusettevõte Rütgers Chemicals

Keemiatööstus on tööstusharu, kus rakendatakse keemiatehnoloogiat, selleks et keemilise ümbertöötlemise kaudu muuta toorained (nafta, maagaas, õhk, vesi, metallid, mineraalid ja looduslikud orgaanilised materjalid) mitmesugusteks produktideks.

Tänapäeva keemiatööstus valmistab enam kui 70 000 toodet.

Eesti keemiatööstus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Keemiatööstuse alguseks Eestis loetakse Mayeri keemiatehase asutamist 1876. Eesti Keemiatööstuse Liidu (EKTL) koduleheküljel on kokkuvõtlik ülevaade Eesti keemiatööstusest [1] ja selle ajaloost.[2] Lisaks on linke keemiaettevõte lehekülgedele.[3]

Eesti tähtsaim maavara, põlevkivi, on olnud selleks „mootoriks”, tänu millele on käivitunud vastav uurimistöö, keemikute ja keemiainseneride koolitus ning Eesti suuremate keemiaettevõtete teke ja areng. Põlevkivitööstus tekkis seoses põlevkivi termilise töötlemise arenguga. Eesti Põlevkivitööstus andis soojuse ja valguse Eesti majapidamistele alates 1924. aastast, mida loetakse põlevkivikeemiatööstuse (õlitööstuse) alguseks. Kümne aastaga ehitati kolm tolle aja võimsamat põlevkiviõlivabrikut.

Eesti NSV (1940 - 1991) perioodi tähtsamad keemiatööstuse ettevõtted olid:

Olulisemad keemiatööstuse ettevõtete tooted lisaks põlevkivitoodetele on tsement, lubi, väetised, klaas, paber ja tselluloos ning pesuvahendid.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]