Lu Shaye

Allikas: Vikipeedia
Artiklit tuleb tõlkida ja kohandada!
Lu Shaye
Lu Shaye
Lu Shaye (2021)
Hiina Rahvavabariigi suursaadik Prantsusmaal ja Monacos
Ametis
Ametisse asumise aeg
Juuli 2019
Eelnev Zhai Jun
Hiina Rahvavabariigi suursaadik Kanadas
Ametiaeg
Veebruar 2017 – Juuni 2019
Eelnev Luo Zhaohui
Järgnev Cong Peiwu
Hiina Rahvavabariigi suursaadik Senegalis
Ametiaeg
Jaanuar 2006 – November 2009
Eelnev Cang Youheng
Järgnev Gong Yuanxing
Isikuandmed
Sünninimi Lu Shaye
Sündinud Oktoober 1964
Nanjing, Jiangsu provints
Erakond Hiina Kommunistlik Partei
Alma mater Hiina Rahvusvaheliste Suhete Ülikool

Lu Shaye (lihtsustatud hiina kirjas: 卢沙野; sündinud oktoobris 1964) on Hiina Rahvavabariigi diplomaat, kes töötab praegu Hiina suursaadikuna Prantsusmaal ja Monacos.[1]

Endised Nõukogude riigid ei ole suveräänsed riigid[muuda | muuda lähteteksti]

Lu Shaye väitis 2023. aasta aprillis Darius Rochebinile antud intervjuus, et endistel Nõukogude riikidel " puudub rahvusvahelises õiguses tegelik staatus". Küsimusele, kas tema arvates kuulub Krimm Ukrainale, vastas Lu Shaye: " see oleneb sellest, kuidas te probleemi tajute, " lisas, et " see pole nii lihtne " ja et Krimm "kuulus alguses Venemaale", täpsustamata, mida ta selle all mõtles.[2] [3]

Eesti välisminister Margus Tsahkna ütles, et Hiina diplomaadi öeldu on vale ja ajaloo valesti tõlgendamine.[4]

Läti välisminister Edgars Rinkēvičs andis Twitteris vastuse, milles teatas, et Lu väljaütlemised on "täiesti vastuvõetamatud", ning nõudis "Hiina poolelt selgitust ja avalduse täielikku tagasivõtmist".

Lisaks teatas ta, et Läti koos Leedu ja Eestiga kutsuvad vastavad kõrged Hiina diplomaadid, et anda selgitusi Lu sõnavõttude kohta.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 中国驻加拿大原大使卢沙野即将出任驻法国大使 [Former Chinese Ambassador to Canada, Lusaye, is about to assume the post of Ambassador to France]. sina (hiina). 6. juuli 2019.
  2. @LCI (21. aprill 2023). "Question test "Est-ce que la Crimée, à vos yeux, c'est l'Ukraine ?" (Tweet) – via Twitter.
  3. "China's ambassador to France says former Soviet countries have 'no status in international law'". Vaadatud 22. aprillil 2023.
  4. ERR (22. aprill 2023). "Eesti, Läti ja Leedu mõistsid Hiina diplomaadi sõnavõtu hukka". ERR. Vaadatud 23. aprillil 2023.
  5. Bermingham, Finbarr (23. aprill 2023). "Baltic countries fume as China's envoy in France questions sovereignty of post-Soviet states". Vaadatud 23. aprillil 2023.