Louis XII

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Louis XII

Louis XII (27. juuni 14621. jaanuar 1515) oli Prantsusmaa kuningas alates 1498. aastast. Ta kuulus Valois' dünastia Orleans'i harusse.

Louis abiellus oma eelkäija Charles VIII lese Bretagne'i Anne'iga, et kindlustada Bretagne'i hertsogkonna kuulumine Prantsusmaa ülemvõimu alla.

Peale selle tungis ta Cambrai liiga sõjas Itaaliasse ning vallutas Milano. Tal oleks peaaegu õnnestunud vallutada ka Napoli, kuid Lõuna-Itaaliat valitsenud Aragóni kuningas Fernando II kuulutas talle seepeale sõja ning 1512 pidi Louis ka Milanost taanduma. Louis XII oli pärast Hispaania sõjalist edu sunnitud Blois' lepinguga tunnistama Napoli kaotust Hispaaniale, sõlmides 3-aastase vaherahu, mis peatas sõjategevuse Itaalias. Vaherahu järgi jäid Hispaania väed Napolisse ja seega oli Apenniini poolsaarele levinud Hispaania ülemvõim esmalt kehtestatud Lõuna-Itaalias.

Ka pereelus ei läinud tal kõige paremini: poega ta Anne'iga ei saanud, vaid kaks tütart: Claude'i ja Reneé, kellest esimene sai järgmise Prantsusmaa kuninga François I abikaasa.

Eelnev:
Charles VIII
Prantsusmaa kuningas
14981515
Järgnev:
François I
Eelnev:
Ludovico Maria Sforza
Milano hertsog
14991500
1500-1512
Järgnev:
Massimiliano Sforza