Charles VIII

Allikas: Vikipeedia
Charles VIII de france.jpg

Charles VIII (hüüdnimena on kasutatud Hiilgav) (14701498) oli Prantsusmaa kuningas 14831498. Ta oli Prantsusmaa kuninga (14611483) Louis XI poeg.

Iseseisvalt valitsusasju ajama hakates (1486) oli ta äärmiselt aktiivne ning agressiivne: ta vallutas Bretagne'i hertsogiriigi, Prantsusmaa loodeosas ning sundis selle valitsejanna Anne'i endaga abielluma. Sellega liitis ta Bretagne'i sisuliselt Prantsusmaaga ning tegi seega lõpu kuningriigi killustatusele.

Aastal 1494 kasutas ta ära Milano hertsogkonna hertsogi Francesco Sforza abipalvet ning viis oma armee Itaaliasse (Itaalia sõda (1494–1498)), et prantslastele tagasi vallutada Napoli kuningriik. Samuti oli tal mõttes sealt oma armeega Konstantinoopoli peale minna, et Bütsantsi impeerium taastada. Sellega said alguse Itaalia sõjad, kuid eriti kaugele Charles ei jõudnud. Ta vallutas küll ajutiselt Milano, kuid seejärel hakkasid teised riigid talle vastu ning ta pidi Itaaliast taanduma.

Aastal 1498 suri ta ootamatult pärast seda, kui oli jooksnud peaga vastu uksepiita. Tal ei olnud lapsi.

Troonil järgnes talle tema kauge sugulane, Valois' dünastia Orléansi harru kuuluv Louis XII.

Isiklikku ja pärijad[muuda | muuda lähteteksti]

Charles VIII oli Prantsusmaa kuninga (14611483) Louis XI ja Savoia hertsogi Louis I tütre Charlotte poeg

Charles VIII abiellus pärast võidukat Prantsuse-Bretooni sõda, Bretagne'i hertsoginna Annaga. Charles VIII ja Anna lapsed ei jõudnud täisikka. Charles VIII surma järel (1498) abiellus Anna abieluga Prantsusmaa kuninga Louis XII-ga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Louis XI
Prantsusmaa kuningas
14831498
Järgnev:
Louis XII