Liimpuit

Allikas: Vikipeedia
Liimpuidust sillakonstruktsioon Itaalias Bergamos

Liimpuit on mitmest puidukihist koosnev toode, mille kihid on omavahel kokku liimitud vastupidava ja niiskuskindla konstruktsiooniliimiga. Liimpuitu kasutatakse puitkonstruktsioonides.

Lamineerides mitut väiksemat puidutükki saab ühe suure ja tugeva struktuuri tugiosa. Neid struktuuri tugiosasid kasutatakse vertikaalsete tulpadena või horisontaalsete taladena, samuti kaarja kujuna. Liimpuitu on kerge toota kaarja kujuga ning liimpuitu on võimalik teha mitut eri liiki ning erineva välimusega, et tagada mitmekesisust[1]. Kahe liimupuidu tugiosa ühenduskohad on tavaliselt ühendatud poltidega või tavalisest terasest tüüblite ja terasplaatidega.

Liimpuit on parim lahendus puidu kui taaskasutatava ressursi puhul, et hoida struktuuri väärtuseid. Liimpuidu koostise pärast on võimalik suuri liimpuidu tugiosi toota mitmetest väiksematest puudest mis on koristatud teise- ja kolmandakasvu metsadest ning istandustest. Liimpuit tagab tugevuse ja mitmekülgsuse suurtele puidu tugiosadele tuginemata vanadele, kasvust sõltuvatele, tahketele saematerjalidele [2]. See vähendab tervet puidu kasutatavat kogust kui võrrelda tahkete saematerjalidega, mis avaldavad negatiivset mõju ehitussõlmedele ning igal puitplaadil on väiksed defektid. Liimpuidul on palju väiksem energiasisaldus kui raudbetoonil ja terasel, kindlasti ei ole liimpuit suurema energiasisaldusega, kui täispuit. Siiski, lamineerimisprotsess võimaldab puidul palju kauem kesta, kanda raskemaid koormusi ja olla erinevate kujudega. Liimpuit on 2/3 kergem terasest ja 1/6 kergem betoonist- tootmiseks kuluv energia on 6 korda väiksem kui sama tugevusega terasel[3]. Liimpuitu saab toota nii sirgelt kui ka kumeralt, mis pakub arhitektidele kunstilise vabaduse ilma, et peaks ohverdama struktuurilisi nõudeid[4]. Puidul on suurem tõmbetugevus kui terasel- kaks korda tugevuse ja kaalu baasil- ja puidul on suurem survetugevuslik jõud kui betoonil.[5] Väga tugev ja jäik lamineeritud puit võimaldab liimpuidu taladele ja kaartele pikki vahemaid, ilma et vahepeal peaks olema sambaid, mis omakorda võimaldab rohkem disaini paindlikkust kui traditsioonilise puiduga ehitades. Suurused on piiratud ainult veo- ja käitlemise piirangutega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. A Guide To Engineered Wood Products, Form C800
  2. Product Guide, Form No. EWS X440D
  3. http://www.timberengineeringeurope.com/glu_bea.html
  4. Canadian Wood Council Glulam
  5. Appendix: Mechanics of Materials, Si Metric EditionFerdinand P. Beer and E. Russell Johnston Jr.Appendix B Typical Properties of Selected Materials Used in Engineering