Polt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Polt ja mutter

Polt on välise keermega kinnitusvahend. Liites esineb sageli koos mutriga. Poldid on sarnased ja tihti segi aetud kruvidega.[1]

Polt või kruvi[muuda | muuda lähteteksti]

Poltliides
Kruvi liides

Erinevus kruvi ja poldi vahel on tihti valesti mõistetud. On erinevaid praktilisi eristusviise, mis pole päris korrektsed.

Defineeriv erinevus tuleb nende kasutusest[2]: Poldid on kahe keermestamata detaili ühendamiseks mutri abiga. Seevastu kruvide puhul on üks detailidest sisekeermega, mis võib olla tekkinud kruvi paigaldamisega. Paljusid keermega kinnitusvahendeid võib nimetada nii kruviks kui poldiks, olenevalt nende kasutusest.

Kui kinnitusvahend tekitab paigaldamisel detaili keerme on tegemist kruviga.[2] See on kõige selgem kui keere on koonuse kujuline (nagu puidukruvil), takistades mutri kasutust. [2]

Kruvi peab paigalduse käigus alati keerama, paljusid polte hoiakse paigaldades paigal ja keeratakse ainult mutrit.[2]

Poldipead[muuda | muuda lähteteksti]

Poldid, nagu kruvidki kasutavad palju erinevaid pea tüüpe. Pead on valmistatud sobima pingutava tööriistaga. Mõned poldipead lukustavad poldi paika, et mutrit saaks keerata.

Esimestel poltidel olid sepistatud ruudu kujulised pead. Neid kasutatakse ka tänapäeval, kuigi kuusnurksed pead on palju levinumad. Neid hoitakse ja keeratakse mutrivõtmega. Enamus hoiavad pead küljelt, mõned samalt joonelt.

Paljud poldid kasutavad mutrivõtme asemel kruvikeerajatega sobivat pead. Kruvikeerajat kasutatakse samalt joonelt, on enamasti mutrivõtmetest väiksemad ja pakuvad vähem jõudu. Mõnikord arvatakse, et pea kuju eristab kruvi poldist kuid see pole nii.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Bolt | Definition of Bolt by Merriam-Webster". Merriam-webster.com. Vaadatud 2016-09-18.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Machinery's Handbook (trükk: Twenty-First). New York: Industrial Press. 1980. p. 1131.