Polt

Allikas: Vikipeedia
Polt ja mutter

Polt on välise keermega kinnitusvahend. Liites esineb sageli koos mutriga. Poldid on sarnased kruvidega ja seetõttu tihti nendega segi aetud. [1]

Polt või kruvi[muuda | muuda lähteteksti]

Poltliides
Kruvi liides

Erinevust kruvi ja poldi vahel mõistetakse tihti valesti. Palju on erinevaid praktilisi eristusviise, mis pole päris korrektsed.

Defineeriv erinevus tuleb nende kasutusest[2]: poldid on kahe keermestamata detaili ühendamiseks mutri abil. Seevastu kruvide puhul on üks detailidest sisekeermega, mis võib olla tekkinud kruvi paigaldamisel. Paljusid keermega kinnitusvahendeid võib nimetada nii kruviks kui poldiks, olenevalt nende kasutusest.

Kui kinnitusvahend tekitab paigaldamisel detaili keerme on tegemist kruviga.[2] See on kõige selgem kui keere on koonuse kujuline (nagu puidukruvil), takistades mutri kasutust. [2]

Kruvi peab paigalduse käigus alati keerama, paljusid polte hoitakse paigaldades paigal ja keeratakse ainult mutrit.[2]

Poldipead[muuda | muuda lähteteksti]

Poltidel, nagu kruvidelgi, on palju erinevat tüüpi päid. Pead on valmistatud sobima pingutava tööriistaga. Mõned poldipead lukustavad poldi paika, et mutrit saaks keerata.

Esimestel poltidel olid sepistatud ruudu kujulised pead. Neid kasutatakse ka tänapäeval, kuigi kuusnurksed pead on palju levinumad. Neid hoitakse ja keeratakse mutrivõtmega. Enamikul hoitakse pead küljelt, mõnel samalt joonelt.

Paljud poldid kasutavad mutrivõtme asemel kruvikeerajatega sobivat pead. Kruvikeerajat kasutatakse samalt joonelt, need on enamasti mutrivõtmetest väiksemad ja pakuvad vähem jõudu. Mõnikord arvatakse, et pea kuju eristab kruvi poldist, kuid see pole nii.

Tugevusklassid[muuda | muuda lähteteksti]

Enamlevinud poltide tugevusklassid on 4.6, 5.8, 8.8, 10.9 ja 12.9.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Bolt | Definition of Bolt by Merriam-Webster". Merriam-webster.com. Vaadatud 18. septembril 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Machinery's Handbook (Twenty-First ed.). New York: Industrial Press. 1980. Lk 1131.