Lihapunane

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lihapunane
Värvi koordinaadid
Hex kood #aa414a
sRGBB  (rgb) (170, 65, 74)
CMYKH   (c, m, y, k) (0, 62, 56, 33)
HSV       (h, s, v) (355°, 62%, 67%)
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
H: Normaalolukorras [0–100]
rouge incarnat
Värvi koordinaadid
Hex kood #e45859
sRGBB  (rgb) (228, 88, 89)
CMYKH   (c, m, y, k) (0, 61, 61, 11)
HSV       (h, s, v) (360°, 61%, 89%)
Allikas pourpre.com[1]
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
H: Normaalolukorras [0–100]

Lihapunane ehk lihakarva on üks punastest värvitoonidest, toore liha värvi roosakas- kuni tumepunane[2][3][4].

Värvinimetust on kasutatud mineraalide, seente, taimede ja loomade välimuse kirjeldamisel, aga ka muu kohta, näiteks ilukirjanduses[5][6].

Sõnavara[muuda | muuda lähteteksti]

Igapäevakeeles võidakse, võib-olla inglise keele mõjul (flesh color 'ihuvärv'), kasutada sõna "lihavärv" ihuvärvi tähenduses, näiteks kosmeetikas, hobikaupade tutvustuses jm. Lihapunane ei sarnane toonilt ka heraldilise tinktuuri lihavärviga.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Variatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsuse keele värvisõnavara rouge incarnat roosakaspunane toonivahemik vastab üsna täpselt eesti keele lihapunasele, incarnadin on selle kahvatum variant[7].

E. F. Glockeri "Grundriss der Mineralogie ..." kirjeldab lihapunast (fleischroth) kollase poole hoidvate punaste reas viimasena, st kõige punasemana, nimetades seda karmiinpunase natukese hallikasvalgega segamisel saadud kahvatuks punaseks, milles on ka veidi kollast ja pruuni. Näidismineraalidena nimetab ta barüüti (Schwerspath) ja aragoniiti (Kalkspath)[8]

Lihapunane looduses[muuda | muuda lähteteksti]

Lihapunasena on kirjeldatud nii teatud värvusega marmorit kui ka graniiti[9]. Kaltsedoni lihapunase värvusega erim on karneool, mida loetakse poolvääriskiviks ja kasutatakse ehte- ja nikerdkivina[10].

Taksonite ladinakeelsetes nimedes tähistab lihapunast värvi epiteet carneolus (-oli), carneus (-a, -um) või carnicolor (-colores)[11]. Sageli on küll nii nimetatud ka heleroosa õie vm värvusega liike.

Lihapunasena on kirjeldatud maksaku, mageda pilviku ja ketas-kogritsliudiku viljakeha või osa sellest. Samblikuliik lihakarva porosamblik on saanud nime apoteetsiumidel vahel esinevast punakast värvusest.

Lihapunase õiega on õistaimed Rivière'i titaanjuur Amorphophallus rivieri[12] ja raitlill Rafflesia, ka kuslapuusordi "Rosea" õied puhkedes[13].

Väga iseloomuliku lihapunase värvusega on pajumailase röövik, keda leiab viimases röövikujärgus nukkumiskohta otsivana teedel ringi liikumas.

Lihapunasena on kirjeldatud mitme linnuliigi jalgade värvust, näiteks merikajakas, jäälind.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]