Mine sisu juurde

Leon Russell

Allikas: Vikipeedia
Leon Russell (2009)

Leon Russell (sünninimi Claude Russell Bridges; 2. aprill 1942 Lawton, Oklahoma13. november 2016 Nashville, Tennessee) oli Grammy auhinnaga pälvinud USA laulja, laulukirjutaja, kitarrist ja klahvpillimängija.

Russell oli hinnatud stuudiomuusik, kes töötas teiste seas koos Jerry Lee Lewise, Phil Spectori, The Rolling Stonesi, Bob Dylani, Frank Sinatra, Ike & Tina Turneri, Glen Campbelli ja paljude teistega. Ta kuulus stuudiomuusikute rühma The Wrecking Crew. Klahvpillimängijana andis ta karjääri algusaastatel oma panuse The Beach Boysi albumitele.

Russelli esimene edukas laul sündis 1969. aastal, kui Joe Cocker salvestas laulu "Delta Lady" oma albumi "Joe Cocker!" jaoks. Hästi võeti vastu ka tema kirjutatud laul "Superstar", mida on teiste seas esitanud Rita Coolidge ja The Carpenters. Russelli tuntuim hitt on aga "A Song for You" (1971), mida on salvestanud paljud artistid.

Russell tegutses ka sooloartistina ja tema esimene sooloalbum ilmus 1970. aastal. Tema esimesel, omanimelisel sooloalbumil tegid teiste seas kaasa Eric Clapton, Ringo Starr ja George Harrison. Ta avaldas kokku 33 albumit ja salvestas vähemalt 430 laulu. Soolokarjääri ajal esitas paljusid erinevaid stiile, muu hulgas kantrit, rokki, folki, rütmi ja bluusi, bluusi ning gospeli, kuid samal ajal jätkas ta tööd ka stuudiomuusikuna.

Elton John on nimetanud Russelli oma suurimaks mõjutaks pianisti, laulja ja laulukirjutajana. Russell ja John on teinud koostöös albumi "The Union" (2010), mille ajakiri Rolling Stone valis 2010. aasta parimate albumite seas kolmandale kohale.[1]

2016. aasta juulis oli tal südameinfarkt, misjärel tehti talle südameoperatsioon. Ta suri aga mõni kuu hiljem, 13. novembril 74-aastaselt oma kodus Nashville'is.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]