George Harrison

Allikas: Vikipeedia
George Harrison 1974. aastal

George Harrison (25. veebruar 1943 Liverpool29. november 2001 Los Angeles, Ameerika Ühendriigid) oli briti muusik, laulja ja filmiprodutsent, kes on tuntud eelkõige ansambli The Beatles kitarristina.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Harrison sündis 1943. aastal Liverpoolis pere neljanda lapsena.

1958. aastal otsisid John Lennon ja Paul McCartney ansambli The Quarrymen juurde kitarristi ning Harrison kandideeris kohale. Kuigi Lennon pidas teda esialgu liiga nooreks, võeti ta ansamblisse algul asendusliikmena ja hiljem juba täieõigusliku liikmena. Ansambel vahetas järgnenud aastatel mitu korda nime, kuni viimaks jõuti nimeni The Beatles. Vahetusid ka mitmed liikmed.

1960. aastal käis ansambel esinemas Saksamaal. 1962. aastal palgati ansambli mänedžeriks Brian Epstein, kes sai neile esimese plaadistuslepingu. 1962. aasta augustis vallandati Pete Best, kelle asemele võeti trummariks Ringo Starr. Peagi tulid lood, millest said ansambli esimesed hitid, ning kui 13. oktoobril 1963 kanti nende esinemine Londoni Palladiumis üle televisioonis, sai alguse biitlimaania.

Biitlite repertuaaris oli mitmeid Harrisoni kirjutatud laule, nagu "Something" (mida Frank Sinatra on nimetanud maailma parimaks armastuslauluks), "Here Comes the Sun", "Taxman", "While My Guitar Gently Weeps", "Old Brown Shoe" jpt. Siiski jäi ta ansambli peamiste laulukirjutajate John Lennoni ja Paul McCartney varju. Üheks The Beatlesi laialimineku põhjuseks peetaksegi seda, et Lennon ja McCartney ei andnud Harrisonile piisavalt loomingulist sõnaõigust.

Kuna The Beatles ei plaadistanud paljusid Harrisoni kirjutatud lugusid, oli tal The Beatlesi laialimineku ajaks varutud suur hulk laule, mis ilmusid 1970. aastal sooloalbumil "All Things Must Pass", millest sai rokkmuusika esimene kolmikalbum. Albumilt pärines ka ülemaailmne hitt "My Sweet Lord", mis oli eksbiitlite esimene esikohasingel. Laul oli uuesti esikohal uue väljaandena 2002. aastal pärast Harrisoni surma, seega 31 aastat pärast esimest väljaannet.

1971. aastal korraldas Harrison koos sõpradega (Bob Dylan, Eric Clapton, Ravi Shankar jpt) maailma esimese heategevuskontserdi Bangladeshi näljahädaliste toetuseks. Singel "Bangla-Desh" jõudis edetabelites 10 parima sekka mõlemal pool Atlandi ookeani.

Harrisoni tuntumad hitid olid veel "Give Me Love (Give Me Peace on Earth)", "Ding Dong, Ding Dong", "You", "All Those Years Ago", "Got My Mind Set on You", "When We Was Fab", "Cloud 9" ja postuumne singel "Any Road".

1979. aastal lõi Harrison filmiproduktsioonifirma Handmade Films, mille kuulsamaid töid on "Monty Pythoni Briani elu".

1980. aastate lõpus liitus ta koos Bob Dylani, Roy Orbisoni, Jeff Lynne'i ja Tom Pettyga grupiks Traveling Wilburys. Projekt sai alguse "kogemata", kui Harrison, Orbison ja Lynne hakkasid Dylani stuudios salvestama B-poolt singlile "When We Was Fab". Tom Petty liitus projektiga juhuslikult, kuna Harrison oli oma kitarri Petty majja jätnud. Koostööna salvestati laul "Handle with Care". Harrisoni plaadifirma aga otsustas, et laul on B-poole jaoks liiga hea, ja positiivsest vastuvõtust innustatuna salvestati pseudonüümide all album "Traveling Wilburys Vol. 1". Roy Orbisoni surmaga kaotas aga projekt palju ja pärast veel üht albumit mindi laiali.

1990. aastad möödusid Harrisonil kõrivähiga võideldes. Saanud sellest võitu, ründas 1999. aastal teda ja tema teist naist Oliviat nende koju tunginud mees ning Harrison sai kopsu mitu noahoopi. Selle tagajärjel haigestus ta kopsuvähki. Saanud sellest peaaegu võitu, suri ta ajuvähi tagajärjel 2001. aasta 29. novembril. Tema tuhk puistati Gangesesse.

2015. aastal pälvis ta postuumselt Grammy elutööauhinna.

Ka George Harrisoni poeg Dhani on kutseline muusik.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Kontsertalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "The Concert for Bangla Desh" (1971)
  • "Live in Japan" (1992)

Kogumikud[muuda | muuda lähteteksti]

  • "The Best of George Harrison" (1976)
  • "Best of Dark Horse 1976–1989" (1989)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]