Lauri Väinsalu

Allikas: Vikipeedia

Lauri Väinsalu (sündinud 21. mail 1988 Tallinnas) on Eesti purjesportlane, Eesti koondise liige.

Ta on teist põlve purjetaja: tema isa Ants Väinsalu on endine purjetamistreener ja purjetaja klassis 470. Tema treener oli legendaarne Rein Ottoson, praegune Lauri Väinsalu mänedžer ja Eesti Laser Klasside Liidu juhatuse esimees.

Elukäik ja sportlaskarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Lauri Väinsalu alustas kooliteed 1995. aastal Tallinna Reaalkoolis, Pirita Majandusgümnaasiumi lõpetas 2007. aastal. Purjetamise kõrvalt lõpetas 2011. aastal Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorralduse erialal.

Purjetamistreeninguid alustas Väinsalu 1997. aastal vastloodud Rein Ottosoni Purjespordikoolis, treeneriks Rein Ottoson ja esimeseks purjeklassiks Optimist. Järgnes purjeklass Zoom8, kus võistles nii Eesti ja ka rahvusvahelistel regattidel.

2002. aastal siirdus ta purjeklassi Laser Radial, kus tuli esimene medal Eesti meistrivõistlustelt. Laser Radiali klassis võistles kuni 2005. aasta lõpuni, selle perioodi parim rahvusvaheline tulemus pärineb maailmameistrivõistlustelt Brasiiliast 2005. aasta detsembris, kus saavutas 35. koha.

Alates 2006. aastast treenis ja võistles olümpiaklassis Laser Standard, kus saavutas Eestis auhinnalisi kohti, sh sai Eesti meistrivõistluste pronksmedali 2007. aastal täiskasvanute arvestuses ja kuldmedali juunioride klassis. Lauri Väinsalu parim rahvusvaheline tulemus 2006. aastal oli juunioride MM-i 23. koht.

Alates 2008. aastast purjetab olümpiaklassis Finn. Ta võitis Eesti karika ja juhtis Eesti edetabelit 2008 klassis Finn. 2009. aastal oli ta Eesti edetabelis ja Eesti karika arvestuses Deniss Karpaki järel teine. Eesti meistrivõistlustel saavutas Deniss Karpaki järel teise koha. Rahvusvahelistel regattidel oli 2009. aastal edukas, kui saavutas Varnas Bulgaarias Euroopa meistrivõistlustel juunioride arvestuses 4. koha ja täiskasvanute seas 29. koha.

Juunioride maailmameistrivõistlustel Ungaris saavutas 16. koha ja oma esimestel maailmameistrivõistlustel täiskasvanute arvestuses Kopenhaagenis Taanis finišeerus 87 võistleja hulgas 55. kohal. Aasta kokkuvõttes saavutas Lauri Väinsalu Eesti karikasarjas teise koha ning lõpetas aasta maailma edetabelis (ISAF World Ranking) 69. kohal 300 seas.

2010. aastal osales Lauri Miamis MK etapil, kus saavutas 19. koha ja teenis oma esimesed MK punktid. MM-il (Finn Gold Cup) San Franciscos USA-s saavutas Lauri 46. koha. Pärast kahte esimest sõitu Lauri haigestus, kuid sellest hoolimata oli edasiminek eelmise aastaga võrreldes pea kümme kohta. Aasta kokkuvõttes tõusis Lauri Väinsalu maailma edetabelis 33 kohta ja platseerus 36. kohale.

2011. aasta algas MK-etapil Miamis, kus ta saavutas 18. koha ja teenis 3 maailma karikasarja punkti. Euroopa meistrivõistlustel Helsingis saavutas ta 26. koha, kasutades laenatud masti, kuna tema paadi mast purunes vahetult enne võistlusi. Detsembris võistles Lauri Väinsalu maailmameistrivõistlustel Austraalias Perthis, kus tuli 80 võistleja hulgas 39. kohale, jäädes kuldlaevastikust napilt välja. Olümpianorm jäi täitmata, kuid edasiminek võrreldes eelmise aasta MM-iga oli seitse kohta. Võimalus normi täita oli veel 2012. aasta mais toimunud maailmameistrivõistlustel Inglismaal Falmouthis.

2012. aasta algas jaanuaris treeninglaagriga USA-s Miamis ja sellele järgnes MK-etapp samas kohas. Lauri Väinsalu saavutas karjääri parima koha, olles kaheksas. Kuid lõppes võistlus põlvevigastusega medalisõidus liidrikohalt haiglasse, kus talle tehti meniskioperatsioon, mille tõttu kogu järgnev 2012. aasta hooaeg luhtus. Ainuke korraliku tulemusega, kuid veel pooltervena tehtud regatt oli Kieli regatt, kus ta saavutas 13. koha. Vahele jäid nii MM kui ka EM.

2013. aasta algas sarnaselt Miami treeningulaagris jaanuari alguses. Esimene võistlus peaaegu terve jalaga oli Miami MK-etapp. Lauri saavutas karjääri parima tulemuse – neljanda koha, kusjuures medalisõidus teise koha. Järgnes edukas võistlus Fort Lauderdalis, kus saavutas kolmanda koha. Järgnesid edukad MK etapid Euroopas Palma de Mallorcal Hispaanias ja Hyeresis Prantsusmaal. Vormitõusu näitas ta ka EUROSAF-i karikavõistlustel Itaalias, kus ta saavutas 16. koha, ja Kieli regatil Saksamaal 8. kohaga. Juunis 2013 tõusis Lauri Väinsalu karjääri parimale kohale maailma edetabelis, olles seal viies. Suvel Warnemündes Saksamaal toimunud Euroopa meistrivõistlustel saavutas Lauri 21. koha ning Augustis Tallinnas toimunud Finn Gold Cupil (MMil) 17. koha.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]