Lahustuv kohv

Allikas: Vikipeedia
Lahustuv kohv

Lahustuv kohv (ing. instant coffee)jook, mida nimetatakse ka kohvi kristalliks[viide?] ja kohvipulbriks, mis on saadud pruulitud[viide?] kohvioast. See võimaldab inimestel valmistada kiiresti kuuma kohvi lisades kristallidele või pulbrile kuuma vee ja segades. Lahustuv kohv on kaubanduslikult valmistatud kas külmkuivatamise või pihustamiskuivatamise protsessiga.

Positiivsed küljed lahustuva kohvi ettevalmistamisel on kiirus (kohv lahustub kiiresti kuumas vees), see on madalama kaalu ja mahuga kui oad või jahvatatud kohv (valmistada saab sama palju jooki) ja pika säilivusajaga – kuid kohv võib rikkneda, kui seda ei hoida kuivas. Lahustuv kohv lihtsustab ka nõude pesemist kuna puudub kohvipaks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed lahustuv kohvid

Lahustuva kohvi leiutati ja patenteeriti 1890. Aastal David Strand’I poolt (patent № 3518). Samuti lahustuva kohvi leidmine (1901 aastas) omandavad Jaapani teadlane Satory Kato (Satori Kato), kes töötas Chicago’s.

Suurbritaania teaduse ajakiri "New Scientist" väidab, et kohv töötati välja armee soovil.

Aastal 1903, Ludwig Roselius leiutis kofeiinitustamise protsessi [1].

Aastal 1906, inglise keemik George Constant Washington, kes elas Guatemalas, leiutis esimese lahustuva kohvi, mis sobis masstootmisele. Aastal 1909 toodi turule «Red E Kohv» - esimene kaubanduslikult toodetud kohv.

Aastaks 1938 oli esimene väga laialdaselt levinud brändi kohv - Nescafe, mis oli Nestle ja Brasiilia valitsuse koostöö tulemusena. Toode sai kiiresti kõige populaarsemaks brändiks Ameerikas pärast II maailmasõda ning seejärel levis üle maailma.

Tootmine[muuda | muuda lähteteksti]

Kohvi valmistatakse röstitud kohviubadest, see jahvatatakse ja töödeldakse kuuma veega. Seejärel kasutatakse selle kontsentreeritud joogi kuivatamiseks erinevaid viise:

Külmkuivatamine[muuda | muuda lähteteksti]

Külmkuivatatud kohvi valmistamiseks kasutatakse tehnoloogiat "külmkuivatamine". Külmutatud kohviekstrakti kristallid dehüdreeritakse sublimatsiooni teel vaakumis. See protsess säilitab koostisosade parima ekstrakti , kuid kuna protsess nõuab vägapalju energiat on see kallim kui muud tüüpi kohv

Pihustuskuivatamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kohvipulbrit toodetakse tehnoloogial "pihustuskuivatamine". Kohvitõmmis pihustub kuuma õhu voolus, kuivab ning muutub pulbriks.

Granuleerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Granuleeritud või aglomeeritud kohv saadakse pihustuskuivatamisega lehe agregatsiooni. Agregatsiooni protsessis on märgavad pulbris graanulid.

Koostis[muuda | muuda lähteteksti]

Kofeiinisisaldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kofeiinisisaldus lahustuvas kohvis on tavaliselt vähem kui keedetud kohvis. Ühes uuringus, milles võrreldi erinevaid kodus valmistatud kohviproove leiti, et regulaarne kohv (kofeiiniga) on keskmiselt kofeiinisisaldusega 66mg tassi kohta (vahemik 29-117 mg ühe tassi), keskmises topsis suurusega 225 ml (vahemik 170-285 ml) ja kofeiini kontsentratsioon 328 ug / ml (vahemik 102-559 ug / ml). Võrdluseks võib tuua, et tilguti või kohvimasinatega valimistatud kohv hinnati keskmine kofeiinisisaldus 112mg ja keskmiseks kontsentratsiooniks 621 ug / ml, sama tassi suurusest.

Antioksüdante ja polüfenoolide sisaldus 180 ml lahustuvas kohvis on hinnanguliselt ligikaudu 320 mg, võrreldes keedetud purukohviga, kus on samas koguses joogis umbes 400 mg.

Terviseriskid[muuda | muuda lähteteksti]

Malabsorbtsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Kiirkohv väheneb raua imendumist soolestikus rohkem kui tilguti kohv. Ühe uurimuse kohaselt, kus tops kohv joodi koos toiduga vähenes toitainete imendumine soolestikus 5,88% kuni 0,97%, võrreldes tilguti kohviga ,kus see vähenes ainult 1,64% . Samuti leiti, et kui kohvi tugevust kahekordistada, raua imendumine soolestikus langes 0,53%. Leiti, et kui tarbida kohvi üks tund ennem söömist, siis see ei mõjuta raua imendumist peaaegu üldse, võrreldes sellega kui kohvi tarvida koos toiduga või peale söömist.

Kantserogeensus[muuda | muuda lähteteksti]

Lahustuv kohv suurendab tunduvalt põievähi tekkimise riski naistel võrreldes regulaarse kohvi, vähemal määral aga samuti võib see suurendada põievähi riski ka meestel. Praeguse uuringud näitavad, et puudub seos tarbitud kohvi koguste ja põievähi riski suurenemisel ning et varasemate uuringutel võisid põievähi tekkimise riske suurendada teised tundmatud faktorid.

FDA uuringu pruulitud kohvis on akrüülamiidi 3-7 ppb, mis on väiksem kui regulaarses kohvis, st 6-13 ppb. Kui võrrelda kohvi tahkisena, siis kohvi kristallides on akrüülamiidi sisaldus 172-539 ng / g, samas kui tavalisel kohvipaksu on 45-374 ng / g.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. <https://ineedcoffee.com/the-history-of-instant-coffee/ /> The History of Instant Coffee. 15. may 2017
  2. <http://btl.su/info/interest/52 /> История растворимого кофе. 15. may 2017
  3. <http://www.historyofcoffee.net/coffee-history/instant-coffee-history/ /> Origin and History of Instant Coffee. 15. may 2017
  4. <http://www.thekitchn.com/food-science-how-is-instant-co-69158 /> Food Science: How is Instant Coffee Made? 15. may 2017