Lõhnaained

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Mitte segi ajada mõistega aromaatsed ühendid

Lõhnaained on iseloomuliku meeldiva lõhnaga looduslikud või sünteetilised orgaanilised ühendid, mida kasutatakse parfümeeria- ja kosmeetikatoodete, seepide aga ka toiduproduktide valmistamisel. Lõhnaained on suhteliselt kergesti lenduvad ühendid, et mõjuda meie haistmismeelele.

Lõhnaaineid kasutatakse ka tehnikas mittelõhnavate ohtlike gaaside lõhnastamiseks, et teha lekete korral gaas inimesele märgatavaks. Näiteks lõhnastatakse (odoreeritakse) maagaas [1] enne tarbijavõrku suunamist, lisades gaasile väikeses koguses lõhnaaineid (odorante). See, mida tunneme gaasi lõhnana, on tegelikult gaasile lisatud lõhnaaine lõhn, tänu sellele avastame gaasi olemasolu ruumis.

Lõhnaaineid võib eraldada paljudest taimsetest ja loomsetest produktidest ekstraktide või nastoikadena või eeterlike õlidena, mis saadakse veeauruga destillatsioonil. Keemilise klassifikatsiooni järgi on suurem enamus lõhnaaineid kas lineaarsed terpeenid või terpeenalkoholid, -ketoonid või -estrid.

Mitmeid lõhnaaineid toodetakse sünteetiliselt. Eestis on sünteesitud isoprenoidide klassi kuuluvaid lõhnaaineid nagu tsitraal, geraniool, linalool, jonoon, tsitronellool.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]