Kuskuss

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kuskuss on Põhja-Aafrika berberite roog, mis on tehtud väikestest aurutatud mannapallikestest, tavaliselt serveeritud mingi hautisega selle peal. Kuskuss on Põhja-Aafrikas igapäevane toit nii Marokos, Algeerias, Tuneesias, Liibüas kui ka mõnel pool Sitsiilias.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Kuskussi nimi arvatakse tulevat berberite sõnast Seksu, mis tähendab "hästi ümardatud" või ümarat objekti.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kuskussi päritolu ei ole täpselt teada, kuid arvatakse, et see on pärit berberitelt. Lucie Bolens kinnitas, et berberid olid kuskussi valmistanud juba aastatest 238 kuni 149 eKr, kuna oli leidnud kausse kuskussi jäänustega juba berberite kuninga Massinissa aegadest.

Kõige esimene kirjalik viide kuskussile oli 13. sajandi Põhja-Aafrika kokaraamatus pealkirjaga Kitāb al-tabǐkh fǐ al-Maghrib wa'l-Andalus (Magribi ja Andaluusia kokaraamat), mis sisaldas kuskussi valmistamise retsepti, mis oli "tuntud üle maailma". Tänapäevani on kuskuss tuntud kui Põhja-Aafriklaste rahvustoiduna.

Valmistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Värskelt jahvatatud manna pritsitakse veega üle ning rullitakse kätega, et moodustada väikesed pallikesed. Need puistatakse üle jahuga, et pallid püsiks eraldi, seejärel pallid sõelutakse, et jahu eemaldada. Kõik liiga väikesed pallikesed, mis ei ole piisavalt suured, kukuvad läbi sõela ning need rullitakse rohkema mannaga kokku, et teha suuremaid. See protsess jätkub niikaua, kuni kõik manna on voolitud väikesteks kuskussi pallikesteks.