Korporatsioon Fraternitas Arctica

Allikas: Vikipeedia

Korporatsioon Fraternitas Arctica on 21. oktoobril 1880 Riias asutatud Läti üliõpilasorganisatsioon. Lisaks venelastele on korporatsiooni liikmeteks saanud veel eestlasi, lätlasi, poolakaid ja sakslasi.

Korporatsioonil on olnud osakond ka Tartu Ülikooli juures, mil toimus tihe koostöö Eesti korporatsiooni Vironiaga.Tänapäeval enam see osakond ei tegutse. Aastast 2010 on korporatsioonide Vironia ja Fraternitas Arctica vahel sõprusleping.

Sümboolika[muuda | muuda lähteteksti]

Fraternitas Arctica sirkel

Korporatsioon Fraternitas Arctica värvid on kuldne-must-punane (teklitel on järjekorraks must-kuldne-punane). Algselt olid korporatsiooni värvid kuldne-hall-punane, aga kuna selliste värvidega korporatsioon oli Saksamaal juba olemas, siis valiti korporatsioonile selle praegused värvid.

Korporatsioon Fratenitas Arctica lipukiri on Р.С.Т. – Рцы Слово Твердо (pea oma sõnast kinni), mis vahetas välja varasema kreekakeelse deviisi Τά τον φιλον κοιηον.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Korporatsiooni Fraternitas Arctica asutasid Riia Polütehnikumi (tänapäeval Riia Tehnikaülikool) vene rahvusest tudengid. Sellel ajal oli korporatsiooni loomiseks vajalik saada tunnustus teistelt juba tegutsevatelt korporatsioonidelt. Vastav avaldus kiideti heaks 6. novembril 1880 vkj ja järgmisel päeval sai Fraternitas Arctica teate vastuvõtmisest. Selle järgi loeb korporatsioon tänapäeval enda asutamispäevaks 7. novembrit 1880 (vkj).

Aastal 1915 evakueeriti Polütehnikum seoses Esimese maailmasõjaga Tartusse ja sealt hiljem edasi Moskvasse. Nõnda tegutses Fraternitas Arctica mõnda aega Tartus ja jätkas seejärel Moskvas, kus lõpetas 1916. aasta keskel ametliku tegevuse. Paljud korporatsiooni liikmed olid võetud sõjaväkke.

Aastal 1921 asutati Riias korporatsiooni vilistlaste ühendus. Endisest 455 liikmest liitus sellega vaid 55. 8. veebruaril 1922 alustas korporatsioon taas tegevust, nüüd aga juba Läti Ülikooli juures. Aastaks 1940 oli korporatsioonil 180 liiget. Samal aastal sulgesid Nõukogude võimud korporatsiooni.[1]

Teise maailmasõja ajal jätkas korporatsioon tegevust Saksamaal, hiljem USA-s ja aastast 1988 Kanadas. Korporatsioon jätkas põrandaaluse ühendusena tegevust ka Lätis.

Lätis taastasid kunagised vilistlased korporatsiooni tegevuse 19. mail 1990 vanas korporatsiooni majas aadressil Mazā Smilšu iela 8. Tänapäeval asub korporatsiooni peakorter aadressil Tērbatas iela 28.[2]

Aastast 2019 on korporatsioon ainus vene meeskorporatsioon maailmas.

Tuntud liikmeid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]