Katerina Tihhonova

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
President Vladimir Putin perega puhkamas Primorje krais (2002)

Katerina Vladimirovna Tihhonova (vene keeles Катерина Владимировна Тихонова; sünninimi Katerina Putina; sündinud 31. augustil 1986 Dresdenis Saksa DV-s[1]) on vene ülikoolitegelane, ärijuht ja endine tantsusportlane.

Katerina Tihhonova on Lomonossovi-nimelise Moskva Riikliku Ülikooli aseprorektor, MRÜ tehisintellekti instituudi direktor (2020. aastast[2]) ja MRÜ keeruliste süsteemide matemaatiliste uuringute instituudi asedirektor.[3]

Ajalehe Sobessednik andmeil on Katerina Tihhonova Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Ljudmila Putina tütar.[1]

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Tihhonova on õppinud Peterburis saksa keele süvaõppega erakoolis. Pärast perega Moskvasse kolimist jätkas Katerina õpinguid esialgu Moskva Saksa Koolis ja seejärel alates 2000. aastast koduõppes.[1]

Tihhonova on õppinud kahes ülikoolis – Peterburi Riiklikus Ülikoolis (alates 2003. aastast orientalistika teaduskonnas) ja Lomonossovi-nimelises Moskva Riiklikus Ülikoolis.

Tihhonova valdab võõrkeeltest inglise, saksa, prantsuse, korea ja hiina keelt.[4]

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Moskva Riikliku Ülikooli lõpetamist asus Tihhonova MRÜ rektori Viktor Sadovnitši kutsel tööle MRÜ keeruliste süsteemide matemaatiliste uuringute instituudis (IMISS; direktor Sadovnitši[3]).

2013. aastast on president Putin MRÜ hoolekogu esimees. Samast aastast on Tihhonova MRÜ IMISS-i struktuuriüksuse – rahvusliku intellektuaalse reservi keskuse – juht ja fondi Rahvuslik Intellektuaalne Areng peadirektor.[2] Ühtlasi on Tihhonova keskuse ja fondiga tihedalt seotud kompanii Innopraktika direktor (kompanii hoolekokku kuuluvad MRÜ rektor Sadovnitši ja mitme suurfirma juhid, sealhulgas Igor Setšin ja Aleksei Miller[5]).

2019. aasta mais kaitses Tihhonova MRÜ mehaanika-matemaatika teaduskonnas füüsika-matemaatikakandidaadi galvaanilise vestibulaarne stimulatsiooni uuringuid käsitleva väitekirja "Математические задачи коррекции активности вестибулярных механорецепторов".[6][2] Kandidaaditöö juhendajad olid rakendusmatemaatika kateedri juhataja Vladimir Aleksandrov ja rektor Viktor Sadovnitši.

Alates 2020. aasta veebruarist on Tihhonova äsjaloodud MRÜ tehisintellekti ja intellektuaalseste süsteemide probleemide perspektiivuuringute instituudi direktor.[2][7]

Tantsusport[muuda | muuda lähteteksti]

Tihhonova on tegelenud akrobaatilise rock'n'roll'iga. Ta on esinenud Euroopa- ja maailmameistrivõistlustel ning võitnud 2014. aastal Venemaa meistrivõistlustel hõbemedali (paaris Ivan Klimoviga).

Ta on tegutsenud ka spordifunktsionäärina. Ta on olnud Maailma ''Rock'n'roll'''i Konföderatsiooni asepresident.[8]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tihhonova abiellus 2013. aastal suurärimees Kirill Šamaloviga, kes hiljem tõusis miljardäriks ja kelle isa Nikolai Šamalov oli 1990. aastatel koos Vladimir Putiniga kooperatiiv Ozero asutajaid. Bloomberg Newsi andmeil Tihhonova ja Šamalovi abielu 2018. aasta jaanuaris lahutati.

Katerina Tihhonova õde on endokrinoloog Marija Vorontsova.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]