Marija Vorontsova

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Putini pere, Marija on vasakult esimene (2002)

Marija Vorontsova (vene keeles Мария Воронцова, sünninimega Mariya Vladimirovna Putina, vene keeles - Мария Владимировна Путина (sündinud 28. aprillil 1985, Leningradis) on Venemaa lastearst-endokrinoloog[1]. Ta on Venemaa presidendi Vladimir Putini esimene laps.

Varasem elu[muuda | muuda lähteteksti]

Vorontsova sündis Leningradis, Vladimir Putini ja Ljudmila Putina esimese tütrena. Ta on õppinud Ida-Saksamaa Dresdeni koolis, kui nende pere elas seal 1980. aastatel. Pärast pere kolimist Peterburi 1991. aasta kevadel, õppis ta Peterburi Saksa Gümnaasiumis Peterschules (vene keeles "Петершуле")[2]. Hiljem, Tambovi jõuguga seotud vägivaldsete jõukude vahelise sõdade ajal, kui need Peterburi energiakaubanduse üle kontrolli võtsid, saatis isa, kes kartis nende turvalisuse pärast tema ja ta õde Katerina tagasi Saksamaale [3].

Hiljem, pärast pere kolimist Moskvasse, õppis ta juba Moskva Saksa Koolis, mis oli tihedalt seotud Saksa saatkonnaga ja kus õppis palju Moskva diplomaatide lapsi Šveitsist, Austriast ja Saksamaalt. Ta lõpetas kooli 11 aastat hiljem. Kolm aastat hiljem alustas ta ülikooliõpinguid, registreerudes koos Katerinaga esimese aasta üliõpilasteks.

Uuringud[muuda | muuda lähteteksti]

Marija Vorontsova õppis Peterburi Riiklikus Ülikoolis bioloogiat ja lõpetas 2011. aastal Moskva Riikliku Ülikooli arstiteaduse eriala.

Aastatel 2013–2015 oli ta viie uuringu kaasautor, sealhulgas "Vere antioksüdantide süsteemi staatus aktiivse akromegaaliaga patsientidel". 2015. aastal kirjutas ta raamatule laste idiopaatilisest kängumisest[1]. Vorontsovat peetakse Putini nõunikuks geenitehnoloogia alal, eriti CRISPR -i kasutamisel geneetiliselt muundatud imikute loomiseks[4].

Isiklik elu[muuda | muuda lähteteksti]

Vorontsova on olnud abielus Hollandi ärimehe Jorrit Faasseniga. 2013. aastal elasid nad Hollandis Voorschoteni kõrgeima elumaja katusekorteris[5]. 2014. aastal nõudsid Hollandi elanikud Vorontsova riigist väljasaatmist pärast seda, kui venemeelsed mässulised tulistasid Ukrainas alla Malaysia Airlinesi lend 17 lennuki. 2015. aastal teatati, et Vorontsova ja Faassen elavad Moskvas. 2022. aasta kevadel otsustasid nad oma abielu lõpetada.[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Putin's daughter, a young billionaire and the president's friends". Reuters.
  2. "Putin has 2, maybe 3, daughters he barely ever talks about — here's everything we know about them". Businessinsider. 25. veebruar 2022.
  3. Belton, Catherine (23 June 2020). Putin's People: How the KGB Took Back Russia and Then Took on the West. Farrar, Straus, Giroux. ISBN 978-0374238711
  4. "Future of Genetically Modified Babies May Lie in Putin's Hands". Bloomberg. Originaali arhiivikoopia seisuga 29. september 2019. Vaadatud 13. juunil 2022.{{netiviide}}: CS1 hooldus: robot: algne URL-i olek teadmata (link)
  5. "Spokesman Denies Putin Wanted to Visit Daughter in Dutch Village". The Moscow Times. Originaali arhiivikoopia seisuga 12. aprill 2013.
  6. "Putini vanima tütre elus on rasked ajad: väidetavalt purunes hiljuti naise abielu Hollandi ärimehega". Kroonika.