KESTA

Allikas: Vikipeedia

Keskkonnakaitse ja -tehnoloogia teadus- ja arendustegevuse programmi KESTA[1] viis ellu 1. aprillist 2010 Sihtasutus Archimedese Teaduskoostöö Keskus ning 1. märtsist 2012 Eesti Teadusagentuur. Programm lõppes 31. oktoobril 2015.

Partnerid olid Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Tartu Observatoorium, Eesti Maaülikool, Cybernetica AS, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut ja Eesti Biokeskus.

Programmi tulemused on kajastatud teaberaamatus „Keskkonnakaitse ja -tehnoloogia teadus- ja arendustegevuse programmi teaberaamat 2010–2015“.[2]

Programmi rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Eesmärgid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Saavutada keskkonnakaitse ja -tehnoloogia prioriteetsetes valdkondades tulemused, mis võimaldaksid anda riigile adekvaatset teaduslikult põhjendatud informatsiooni, mida saab rakendada otsustusprotsessides ja poliitikakujundusel;
  • tagada sidusus ja teaduslik tugi Eesti teaduse infrastruktuuride teekaardi objektide terviklikul väljaarendamisel;
  • analüüsida riiklike ja akadeemiliste keskkonna-infosüsteemide sidusust eesmärgiga toetada elurikkuse informaatika ning kliima- ja keskkonnamuutuste uuringuid;
  • töötada välja teaduspõhised prognoosid kiireks ja täpseks ohule reageerimiseks.

Alategevused[muuda | muuda lähteteksti]

2011–2015 viidi programmi tegevusi ellu nelja alategevuse abil:

  1. Rakendusuuringute toetamine keskkonnakaitse ja -tehnoloogia prioriteetsetes suundades. Elluviidud projektid olid „Looduskaitse rakendusuuringud (LOORA)“, „Eesti kliima ja keskkonnaseisundi võimalike muutuste hindamine atmosfääri-, mere- ja jõgede äravoolu dünaamiliste mudelite tulemuste põhjal (EstKliima)“, „Bioloogiliselt raskesti lagunevate ainete kõrvaldamine reoveest füüsikalis-keemiliste ja bioloogiliste meetoditega vesikeskkonna saastekoormuse vähendamiseks (CHEMBIO)“ ning „Elussüsteemide dünaamika loodushoiu kontekstis (EDULOOD)“
  2. Keskkonnakaitse ja -tehnoloogia valdkonnaga seotud Eesti teaduse teekaardi infrastruktuuri objektidega kaasneva teadustegevuse toetamine. Elluviidud projektid olid „Eesti veekeskkonna observatoorium (VeeOBS)“ ja „Eesti Keskkonnaobservatooriumi biosfääri ja atmosfääri alane teadus- ja arendustegevus (BioAtmos)“
  3. Riiklike ja akadeemiliste keskkonna-infosüsteemide sidususe analüüsimine ja analüütilise võimekuse arendamisprojektide toetamine elurikkuse informaatika ning kliima- ja keskkonnamuutuste uuringute toetamiseks. Elluviidud projekt „Elurikkuse, mulla ja maapõue andmesüsteemide geoinformaatiline arendus (ERMAS)“
  4. Teaduspõhiste prognooside väljatöötamine kiireks ja täpseks ohule reageerimiseks. Elluviidud projekt „Teaduspõhiste prognooside väljatöötamine ja riskide kvantifitseerimine kiireks ja täpseks ohule reageerimiseks Eesti maismaa, veekogude, ranniku ja õhustiku kontekstis (TERIKVANT)“.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]