Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut (lühend KBFI; inglise keeles National Institute of Chemical Physics and Biophysics, lühendatult NICPB) on Eesti avalik-õiguslik juriidiline isik, mis teostab alusuuringuid ja rakendusuuringuid. Instituut asub Tallinnas aadressil Akadeemia tee 23.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

KBFI loodi 11. novembril 1979, kui ühise rühma lõid Füüsika Instituudi molekulaarbioloogia rühm ja ENSV TA Küberneetika Instituudi füüsika ja biokeemia sektor. Reaalselt asus KBFI tööle Teaduste Akadeemia instituudina 1980. aastal. Selle rajaja ja esimene direktor (1982–2001) oli Endel Lippmaa, teine (2001–2006) Ago Samoson ja kolmas (2006–2016) Raivo Stern. 2016. aastast on KBFI direktor Urmas Nagel.

Kui Eesti Teaduste Akadeemia instituudid liideti enamasti 1990. aastatel ülikoolidega, siis ühena vähestest jäi KBFI riiklikuks avalik-õiguslikuks uurimisinstituudiks, millise staatuse tagas aastal 1998 Riigikogus vastu võetud Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi seadus.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

KBFI teadusliku tegevuse põhirõhk on suunatud moodsate füüsikaliste meetodite rakendamisele füüsikas, keemias ja biokeemias:

 1. madalatemperatuurne füüsika
 2. keemiline füüsika
 3. kõrge energia füüsika
 4. molekulaarne neurobioloogia
 5. vähibioloogia molekulaarsed mehhanismid
 6. molekulaardiagnostika
 7. taimede geenitehnoloogia
 8. taimede viroloogia
 9. raku energeetiline metabolism ja regulatsioon
 10. immunoloogia
 11. biomakromolekulide struktuuri analüüs

KBFI tegeleb geeni- ja biotehnoloogia, keskkonnatehnoloogia ja informaatika uusimate teadussuundade alal.

KBFI laboratooriumid:

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis asus (2001–2007):

John Ellise uurimisrühm[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntud teadlane Londoni Kuningliku Seltsi liige John Ellis kutsuti 2017. aastal KBFI-isse oma uurimisrühma looma. Ellis nõustus ja asus teadusprojekti "Beyond the Standard Model of Particle Physics" ('elementaarosakeste standardmudeli edasiarendused'; 2017–2022) vastatavaks täitjaks. Projekti uurimistoetuse kogusumma on 0,75 miljonit eurot. Projekti on kaasatud 11 KBFI teadlast.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]