Jaan Tepp

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib ettevõtjast; kirurgi kohta vaata artiklit Jaan Tepp (kirurg)

Jaan Tepp (sündinud 23. juunil 1966) on eesti majandustegelane, publitsist ning taastuvenergia propageerija.

Ta on töötanud Vabariigi Presidendi Kantselei välisosakonna nõunikuna, seejärel on ta olnud taastuvenergia sektori kõneisik – majandusministeeriumi taastuvenergeetika nõukogu liige, tuuleenergia erialaliidu juht ning Kliima- ja Energiaagentuuri nõukogu aseesimees; praegu jätkab samas valdkonnas konsultatsiooniettevõtjana.

Ta on kirjutanud mitmeid ühiskonnakriitilisi artikleid ja esseid, pidanud loenguid mitmes kõrgkoolis ja raadios.[1] Ta on avaldanud ka ühe luulekogu ja ühe romaani.

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1994. aastal Eesti Humanitaarinstituudi bakalaureusekraadiga teoloogias. 1995. aastal aktsepteeriti ta Püha Thomase Pontifikaalülikooli litsentsiaadiks. Samal ajal kohtus ta Vatikanis paavst Johannes Paulus II-ga, kes andis õpinguteks oma õnnistuse. Kuid 1996. aastal oli Tepp perekondlikel põhjustel sunnitud Rooma-õpingud pooleli jätma.[1]

Aastatel 2000–2003 õppis ta Tartu Ülikooli Euroopa Kolledžis rahvusvaheliste suhete eriala magistrantuuris ja kaitses magistrikraadi 14. veebruaril 2003 Euroopa Liidu õiguse, konkurentsipoliitika ja kaubandussuhete valdkonnas (magistritöö "Presidendi roll ja võimalused EL poliitika kujundamise protsessi mõjutamisel parlamentaarse riigikorra puhul: Eesti näide", juhendaja Keit Kasemets[2]).

Töökäik ja ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1993–1994 töötas ta Humanitaarinstituudi tegevdirektorina[viide?], 1994–1996 Filosoofia ja Teoloogia Keskuse kantslerina[viide?], 1996–2001 Vabariigi Presidendi kantselei välisosakonna nõunikuna ning 1999. aastal Euroülikooli lektorina.

Tepp oli aastatel 2001–2009 Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhatuse esimees. Ta käivitas 2003. aastal OÜ Energiasäästubüroo, mis on spetsialiseerunud energiasäästu ja taastuvenergia rakenduste turustamisele, 2007–2009 oli ta Kliima- ja Energiaagentuuri nõukogu aseesimees, varem on olnud majandusministeeriumi taastuvenergeetika nõukogu liige[viide?] ning Eesti Vabariigi presidendi nõunik[viide?]. Ta on kuulunud Erakonna Eestimaa Rohelised juhatusse. Ühtlasi juhib Harjumaal Jõelähtmes Ruu Küla Heakorra Seltsi[3], mis võitleb kohaliku põlismetsa piirkonda planeeritava paekivikarjääri vastu.

Raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Jaan Tepp avaldas 1991. aastal luulekogu "Roosast marmorist roos". 2000. aastal kirjastas Ilo teoloogilis-filosoofilise teose "Kurjuse kuningriik. Uurimus kurjusest" ([1]). "Kurjuse kuningriik" on Tepi iselaadne katse mõista ja näha maailmas eksisteeriva kurjuse fenomeni läbi religioonifilosoofilise prisma.[4] 2017. aastal ilmus Tepilt ligi 500-leheküljeline seiklusromaan "Maria Theresia taaler" – raamat "armastusest ja ebausust ning nähtamatust reaalsusest meie ümber"[5].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Jaan Tepp. "Kurjuse kuningriik". Kirjastus Ilo. Tagakaas
  2. Presidendi roll ja võimalused EL poliitika kujundamise protsessi mõjutamisel parlamentaarse riigikorra puhul. ester.ee
  3. MTÜ Ruu Küla Heakorra Selts
  4. Jaan Tepp. "Kurjuse kuningriik". Kirjastus Ilo. Lk 6
  5. Maria Theresia taaler. edrkpood.live.edrk.ee

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]