Jõuluhani

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Jõuluhani (kulinaaria))
Jump to navigation Jump to search
Jõuluhani
Disambig gray.svg  See artikkel räägib linnulihapraest. Eesti rahvakultuuri mõiste kohta vaata Jõuluhani (rahvakultuur).

Jõuluhani on paljude Euroopa maade rahvusköökides jõulude ajal erilisel viisil valmistatud, ahjus röstitud ja hiljem söögiks tarvitatav linnulihapraad.

Jõuluhane valmistamiseks kasutatakse valdavalt koduhane (Anser anser domesticus). Seda saab nüüdisajal osta sügavkülmutatuna (pooltootena) paljudest kaubanduskeskustest. Hani tuleks valida sobiva suurusega, et jaguks kõigile jõulusöömaaja osalistele ning arvestada tuleks ka hanekasvanduste eripäradega – kasvanduse haned on regulaarselt toidetud ning ahjus küpsetamisega võib kadu väljasulava hanerasva näol ulatuda 1/3 kogukaalust.

Ettevalmistustööd[muuda | muuda lähteteksti]

Enne jõuluhane valmistamist tuleks sügavkülmutatud linnul külmikus 2–3 päeva üles sulada lasta.

Seejärel tuleb lind hoolikalt puhastada ja eemaldada nähtavad rasvapadjad. Kuivatada hoolikalt köögipaberiga ja asuda maitsestama.

Lisakoostisained[muuda | muuda lähteteksti]

Lisakoostisainete ja nende kombinatsioonide kasutamine oleneb jõuluhane retseptidest ja traditsioonidest. Erinevalt paljudest teistest liharoogadest, kus maitseainesegu hõõrutakse lihale väljastpoolt, tuleb jõuluhane valmistamisel maitseainesegu ja täidis asetada hane kehaõõnde.

Täidisena on levinumad sidrun, apelsin, õun, ploom, aprikoos ja paljud juurviljad (seller, sibul). Maitseainetena kasutatakse tavaliselt soola ja purustatud või jahvatatud pipart.

Koduhane valmistamisel ei ole alkohoolsete lisaainete tarvitamine nii oluline kui metshane puhul. Metshaneliha on ülimalt keeruline ka tundide kaupa küpsetades pehmeks saada, seetõttu oleks soovitatav kasutada lihapehmendajana kas veini, viina, brändit või viskit.

Hani praad ehk pardi praad (1912)[muuda | muuda lähteteksti]

Hani puhastatakse pealt, seest ja pestakse puhtaks. Siis õerutakse liha pealt ja seest soolaga, täidetakse seest poolenise pehmeks keedetud hapukapsastega, ehk poolite kapsaste, poolite hapude õuntega. Pandakse siis hani rinna poolega panni peale ja lükatakse palavasse ahju. Kui hanist liiga palju rasva välja sulab, kallatakse seda vähemale ja kui pann pruuniks on läinud, lisatakse üks kortel keeva vett juurde ja praetakse hani sagedasti üle valades mõlemilt poolt pruuniks ja pehmeks. Tahetakse, et praadil rabe koor saab, siis peab lõpu poole ainult rasvaga üle valama. Kaste jääb niisama, ainult üleliigset rasva peab pealt ära võtma. Niisama valmistatakse ka pardi praadi.[1]

Serveerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Serveerida soovi järgi koos maitsestatud ahjukartulite, ahjuõunte, hautatud hapukapsaste või muu sellisega.

Muu[muuda | muuda lähteteksti]

Sarnaselt saab ka kodupardi praadi ahjus valmistada.

Tõeline gurmaan sööb ära ka jõuluhane kõhuõõnes paikneva paradiisiõuna.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Proua A. Hoffmann, "Keetmise õpetus", K.Sööt´i trükikoja trükk ja kirjastus, Tartus, lk 127 – 128, 1912

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]