Henn Tuherm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Henn Tuherm (6. september 1939 Tallinn12. mai 2016) oli eesti rahvusest Läti metsatööstuse teadlane, Eesti Maaülikooli audoktor.

Ta õppis aastatel 19571960 Tallinna Polütehnilise Instituudi mehaanikateaduskonnas, kuid soov saada metsainseneriks viis ta Lätti, kus ta aastal 1963 lõpetas puidutöötlemise erialal Läti Põllumajanduse Akadeemia. Aastal 1992 kaitses ta Riias doktoritööd.

Pärast kõrgkooli lõpetamist jäi ta tööle õppejõuna samasse kõrgkooli. Aastatel 19911995 oli ta Läti Põllumajandusülikooli õppeprorektor; aastal 1993 sai temast puidutöötlemiskateedri professor. Tema arvel on uurimused puidutöötlemismasinate kasutamise, puidu lõikeprotsesside ja -tööriistade kohta ning metsapoliitika ja kõrgkoolide pedagoogika alalt.

Ta on Euroopa Liidu ja Läti Teaduste Akadeemia metsateaduste ekspert. Ta on Rootsi Kuningliku Põllumajanduse ja Metsamajanduse Akadeemia välisliige.

Elu lõpus oli ta Läti Põllumajandusülikooli emeriitprofessor, ta on külalisõppejõuna pidanud loenguid Tallinna Tehnikaülikoolis. Ta oli abielus, tema meedikust abikaasa Aina on lätlane, neil on kaks poega ning mõlemad pojad valdavad puhtalt nii eesti kui läti keelt. Aastal 1988 valiti ta Läti Eesti Seltsi juhatusse.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kes on kes? Kes on kus? Kaugete maade eestlased. Lühielulood. Vello Lään. Olion 2011

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]