Helmuth Johannes Ludwig von Moltke

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Helmuth Johannes Ludwig von Moltke

Helmuth Johannes Ludwig von Moltke ehk Helmuth Moltke noorem (25. mai 1848 Biendorf18. juuni 1916) oli Saksamaa sõjaväelane ja Saksamaa keisririigi kindralstaabi ülem 19061914.

Tema onu Helmuth Karl Bernhard von Moltke ehk Helmuth Moltke vanem oli Preisimaa ja Saksamaa kindralstaabi pikaaegne juht. Vennapoeg saigi oma nime onu järgi.

Prantsuse–Preisi sõjas teenis Helmuth Johannes Ludwig von Moltke 7. grenaderirügemendis ja tema vahvust märgiti ära. 18751878 õppis ta sõjaakadeemias. 1880 asus ta tööle kindralstaapi. 1882 sai ta oma onu, kindralstaabi juhataja, isiklikuks adjutandiks. 1891, pärast onu surma sai ta Saksamaa keisri Wilhelm II aide-de-campiks ja pääses niimoodi keisri lähitutvusringkonda. 1890-ndate lõpul oli ta brigaadiülem, seejärel diviisiülem ja 1902 ülendati ta kindralleitnandiks. 1904 sai temast kindralstaabi ülema asetäitja ja 1906 pärast Alfred von Schlieffeni erruminekut kindralstaabi ülem.

Moltke määramine kindralstaabi juhiks tekitas kuulujutte, nagu oleks ta selle koha saanud tänu oma kuulsa onu nimele ja sõprusele keisriga. Sellele kohale oli teisigi väärt kandidaate: Hans Hartwig von Beseler, Karl von Bülow ja vabahärra Wilhelm Leopold Colmar von der Goltz. Väidetavalt oli Beseler Schlieffenile liiga lähedane selleks, et tema ametikoht endale saada, aga Bülow ja von der Goltz olid Wilhelmi meelest liiga iseseisvad.

Moltke pooldas Esimese maailmasõja alguses Schlieffeni plaani järgimist, mis tähendas Saksa vägede hiiglaslikku tiibmanöövrit Pariisile. Kuid esimestel sõjakäikudel saavutatud edust tiivustatuna hülgas ta selle ja püüdis Prantsusmaa pealinnani otserünnakuga jõuda. See tõi kaasa Esimese Marne'i lahingu, kus Saksamaa lüüa sai. Pärast seda Moltke tagandati kindralstaabi juhi kohalt ja ta elas üle närvivapustuse. Tema asemel hakkas Saksa kindralstaapi juhtima Erich von Falkenhayn.

Kaks aastat hiljem ta suri. Surm saabus marssal von der Goltzi matustel, kes oli kaks kuud varem Bagdadis surnud.

Eelnev:
Alfred von Schlieffen
Saksamaa Keisririigi Kindralstaabi ülem
1906–1914
Järgnev:
Erich von Falkenhayn