Mine sisu juurde

Helena Lass

Allikas: Vikipeedia

Helena Lass (sündinud 3. juunil 1980) on eesti psühhiaater ja vaimse vormi ekspert.

Ta on sõnastanud proaktiivse lähenemise vaimsele tervisele ja avaldanud sellel teemal teadusartikli.

Helena Lass on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2004. aastal ja residentuuri 2013. aastal[1]. Ta töötas kuni 2013. aasta kevadeni Tallinna Psühhiaatriahaiglas[2]. 2014. aasta algusest töötab arstina psühhiaatriale spetsialiseerunud arstipraksises Unego OÜ[3].

Spetsialiseerumine[muuda | muuda lähteteksti]

Helena Lass on spetsialiseerunud psühhiaatriks ja töötab psühhiaatriliste haiguste ennetuse valdkonnas (proaktiivse vaimse vormi valdkonnas). Tema töö on keskendunud peamiselt sellele, kuidas tervislikult toime tulla oma emotsioonide ja mõttemustritega, õppides seejuures hoidma ja väärtustama oma vaimset vormi. "Vaimne vorm keskendub proaktiivselt elukvaliteedile ja ei ole seotud häiretega – see on võimekus taibata, prognoosida, märgata võimalusi, teha koostööd, võtta isiklikku vastutust, panustada, hoolitseda oma füüsilise keha eest ning näha seoseid tehtud valikute ja tagajärgede vahel. Vaimse vormi eest hoolitsemine võimaldab rikkeid ja häireid ennetada, aga ka kannatusi ära hoida."[4] Ta on ka välja toonud, et "Oma vaimsete funktsioonide suunamiseks vajalike oskuste puudumine on üks vaimse tervise häirete kujunemise peamisi põhjusi. Nende oskustega suudab inimene avada oma potentsiaali ja olla edukas: hästi keskenduda, olla tähelepanelik ja isemotiveeruv, taibata sagedamini, olla loominguline, avatud muutustele, mõelda, kui vaja, ja olla vait, kui vaja, tunda end emotsionaalselt kõigutamatuna jne. See on vaimse vormi pärusmaa."[5]

Helena Lass on uurimistööde põhjal välja toonud, et paljud psüühikaprobleemid on ajendatud või võimendatud intrapersonaalsete oskuste puudumisest.[6] Intrapersonaalsed oskused põhinevad inimese teadvustamise võimel. Teadvustamisvõime võimaldab uurida, vaadelda ja eristada nähtusi, kaardistada toimuvat ning eelnevale tuginedes neid juhtida-mõjutada. Intrapersonaalsed oskused võimaldavad reguleerida inimese enda sisekeskkonda. Need saab liigitada kolme klassi:

 • oskused emotsioonide ja emotsioonilaadsete nähtuste (tunded, tungid, ihad) juhtimiseks;
 • oskused mentaalse aparaadi ja selle allüksuste (meenutused, ettekujutlused, analüüs, mõtlemine, mälu) juhtimiseks;
 • oskused teadvustamisvõime ja selle allüksuste (tähelepanu, eristamisvõime, taipamine, prekognitsioon, intuitsioon) juhtimiseks.

Koolitustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Helena Lass on vaimse vormi ja stressitaandamise teemadel koolitanud ettevõtteid ja ministeeriumite, omavalitsuste ja ülikoolide töötajaid. Ta on asutanud globaalselt tegutseva vaimse vormi ja proaktiivse vaimse tervise alase e-koolituste platvormi Wellness Orbit ja algatanud Teadliku Ettevõtluse konverentsid, et populariseerida teadlikkuse rakendamise ja vaimse vormi teemasid ettevõtjate ja peaga tööd tegevate inimeste hulgas.

Ta on aidanud välja töötada Eesti üldhardiduskoolides õpilastele suunatud programmi "Vaikuseminutid" juhendite ja sisu osa (ta ei ole MTÜ Vaikuseminutid liige ja ei ole olnud hiljem seotud programmi elluviimise korraldamisega).

Helena Lass on esinenud vaimse vormi ja psühhiaatria teemadel paljudel konverentsidel nii Eestis (nt JCI Annual Conference, Eesti Juhtide Päev, Värbamiskonverents, Eesti arstide päev, HR Summit, TopConf, Teadliku Ettevõtluse Konverents, PARE aastakonverents, psühholoogiakonverents jne) kui ka välisriikides (nt HR PRO Riga) ning vaimse vormi teemal üles astunud ka Paides toimuval Arvamusfestivalil.[7]

Artiklid ja intervjuud[muuda | muuda lähteteksti]

Helena Lass on avaldanud eestikeelseid artikleid vaimse vormi tähtsusest ajalehes Äripäev ja Meditsiiniuudised ning ajakirjades Director, Personali Praktik, Toit ja Tervis ja Üks ning ingliskeelseid artikleid ajakirjades CoFounder (Eesti), HR Magazine (Inglismaa), Human Resources Magazine (Uus-Meremaa), Personnel Today (Inglismaa), InnoHealth Magazine (India) ja veebiväljaannetes Edasi.org ning Thrive Global (USA) jm. Temaga on intervjuusid teinud ETV, Kuku Raadio, ajaleht Meditsiiniuudised, USA ajakiri Corporate Wellness Magazine ja Iirimaa meediaväljaanne Silicon Republic.[8]

Vaimse vormi alane teadusartikkel[muuda | muuda lähteteksti]

Helena Lass avaldas oma süsteemse lähenemise vaimse vormi (inglise k. mental wellness) käsitlusele teadusartiklina: "Developing Intra-personal Skills as a Proactive Way to Individual Resilience and Personal Sustainability: the Preventive Side of the Mental Health Equation" [9] (Routledge, 2018), tuues välja, et: "Oma olemuselt ei ole psühhiaatrilised häired isoleeritud äkilised haigused, mis vajaks tähelepanu haiguspuhangu korral. Kõik psühhiaatrilised haigused arenevad välja pikema ajajooksult väikeste intrapersonaalsete kumulatiivsete muutuste tulemusel, nende algus on varem kui ilmnevad haiguse kliinilised tunnused."[10] "Vaimse tervise ja psüühilise vormi osas on seni olnud kogu fookus häiretel ja nende ravil. See kitsas lähenemine on jätnud inimestele justkui mulje, et vaimne vorm ei ole oluline muul ajal kui siis kui inimesel avaldub vaimne haigus. Reaalsuses on igal inimesel olemas sisemaailm ja nad kogevad igapäevaselt intrapersonaalseid sündmusi, sellised sündmused on emotsioonide tundmine, õppimine, mõtlemine, planeerimine, tähelepanu hoidmine ja juhtimine, uurimisvõime kasutamine, taipamine jne. Vaimne vorm õiges kontekstis tähendab võimekust juhtida neid seesmiseid protsesse."[11]

Muid artikleid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Dr Helena Lass lühike CV".
 2. "Helena Lass LinkedIn profiil".
 3. "Terviseamet". Originaali arhiivikoopia seisuga 12. juuni 2018.
 4. Helena Lass (juuni 2015). "Vaimne vorm, ettevõtte teadvustamata vara" (PDF). Ajakiri "Director".
 5. Helena Lass (07.10.2017). "Kuidas on lugu sinu vaimse vormiga?". Äripäev.
 6. Helena Lass (Routledge, London & New York 2018). "Developing Intra-Personal Skills as a Proactive Way to Personal Sustainability – The Preventative Side of the Mental Health Equation". Personal Sustainability. Exploring the Far Side of Sustainable Development" (toimetajad: O. Parodi, K. Tamm). {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |Aeg= (juhend)
 7. Helena Lass. "Keynotes – ettekanded konverentsidel". Originaali arhiivikoopia seisuga 16. juuni 2018.
 8. Wellness Orbit. "Vaimse vormi alased artiklid – Dr Helena Lass".
 9. Helena Lass (Routledge, London & New York, 2018). "Developing Intra-Personal Skills as a Proactive Way to Personal Sustainability – The Preventative Side of the Mental Health Equation". Personal Sustainability Exploring the Far Side of Sustainable Development (Toimetajad O.Parodi ja K.Tamm). Vaadatud 2018. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |Kasutatud= ja |Aeg= (juhend)
 10. Toimetajad: O. Parodi, K. Tamm; Artikli autor: Helena Lass (2018). "Personal Sustainability. Exploring the Far Side of Sustainable Development" artikkel "Developing Intra-Personal Skills as a Proactive Way to Personal Sustainability – The Preventative Side of the Mental Health Equation". London & New York: Routledge. Lk 95.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
 11. Toimetajad: O. Parodi, K. Tamm; Artikli autor: Helena Lass (2018). "Personal Sustainability. Exploring the Far Side of Sustainable Development" artikkel "Developing Intra-Personal Skills as a Proactive Way to Personal Sustainability – The Preventative Side of the Mental Health Equation". London & New York: Routledge. Lk 98.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]