Helena Lass

Allikas: Vikipeedia

Helena Lass (sündinud 3. juunil 1980) on eesti psühhiaater ja vaimse vormi ekspert.

Dr Helena Lass lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2004. aastal ja residentuuri 2013. aastal. Ta töötas kuni 2013. aasta kevadeni Tallinna Psühhiaatriahaiglas ja tegutseb arstina alates 2014. aasta algusest arstipraksises Unego OÜ. Dr Lass töötab peamiselt haiguste ennetuse valdkonnas (proaktiivse vaimse vormi valdkonnas). Tema töö on keskendunud peamiselt sellele, kuidas tervislikult toime tulla oma emotsioonide ja mõttemustritega, õppides seejuures hoidma ja väärtustama oma vaimset heaolu.

Dr Lass on öelnud, et: "Paljud psüühikaprobleemid on ajendatud või võimendatud intra-personaalsete oskuste puudumisest." Intrapersonaalsed oskused baseeruvad inimese teadvustamise võimel. Teadvustamisvõime võimaldab uurida, vaadelda ja eristada nähtuseid, kaardistada toimuvat ning eelnevale tuginedes neid juhtida-mõjutada. Intra-personaalsed oskused võimaldavad reguleerida inimese enda sisekeskkonda ja jaotuvad kolme klassi:

  • oskused emotsioonide ning emotsioonilaadsete nähtuste (tunded, tungid, ihad) juhtimiseks
  • oskused mentaalse aparaadi ja selle allüksuste (meenutused, ettekujutlused, analüüs, mõtlemine, mälu) juhtimiseks
  • oskused teadvustamisvõime ja selle allüksuste (tähelepanu, eristamisvõime, taipamine, prekognitsioon, intuitsioon) juhtimiseks

Dr Lass on vaimse vormi ja stressitaandamise teemadel koolitanud ettevõtteid ja ministeeriumite, omavalitsuste ja ülikoolide töötajaid. Ta on asutanud globaalselt tegutseva e-koolituste platvormi Wellness Orbit ja algatanud Teadliku Ettevõtluse Konverentsid, et populariseerida teadlikkuse rakendamise ja vaimse vormi teemasid. Ta on aidanud käivitada Eesti koolides programmi "Vaikuseminutid".

Dr Lass on avaldanud eesti keelseid artikleid vaimse vormi tähtsusest ajalehtedes Äripäev ja Meditsiiniuudised ning ajakirjades Director, Personali Praktik, Toit ja Tervis, Üks, Edasi.org jm.

Dr Lass avaldas süsteemse lähenemise vaimse vormi (inglise k. mental wellness) käsitlusele teadusartiklina: “Developing Intra-personal Skills as a Proactive Way to Individual Resilience and Personal Sustainability: the Preventive Side of the Mental Health Equation” [1](avaldajaks maailma üks juhtiv teaduskirjastus Routledge).

Publikatsioone[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited:[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Routledge. [https://www.routledge.com/Personal-Sustainability-Exploring-the-Far-Side-of-Sustainable-Development/Parodi-Tamm/p/book/9781138065086"Personal Sustainability Exploring the Far Side of Sustainable Development"].