Intrapersonaalsed oskused

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Intrapersonaalsed oskused (inglise intrapersonal skills) on oskused, millega saab inimene ise oma sisemaailmas toimuvat juhtida. Sõna esimene pool "intra" viitab seesmisele ja sõna teine pool "personaalne" isiklikule ehk igaühe isiklikule sisemaailmale.

Inglise keeles on mõistet "intrapersonaalsed oskused" kasutanud 2011. aastal Ameerika Ühendriikide teadusnõukogu (National Research Council)[1], tuues välja, et intrapersonaalsed oskused on enesejuhtimine, ajajuhtimine, enseareng, enseregulatsioon, kohanemine ja oma tegevuste täide saatmise korraldamine jms[2]. Mõistet on kasutatud samal aastal ka Robert T. Kiyosaki ja Donald J. Trump juhi enesejuhtimise oskuste kirjeldamiseks oma raamatus "Midase puudutus. Miks mõni ettevõtja saab rikkaks ja miks enamik ei saa." (eesti keeles Sinisukk 2012)[3].

Timothy J. Cleary (Ph.D, isereguleeritava õppimise ekspert, inglise self-regulated learning (SRL) theory expert. USA University of Wisconsin) on välja toonud, et end ise reguleeriv õppija seab endale:

 • eesmärgid ja töötab välja strateegilise plaani nendeni jõudmiseks;
 • on ise end seesmiselt motiveeriv ja proaktiivne;
 • kasutab erinevaid enesekontrollivahendeid;
 • järgib oma strateegiat, tegutsemist ja tunnetust ning
 • tegeleb sagedasti enese tegevuse jälgimise ja analüüsimisega.[2]

Intrapersonaalsete oskuste mõiste on vaimse tervise kontekstis laiemalt kasutusele võtnud Eesti psühhiaater Helena Lass, kasutades seda mõistet nii eesti kui ka inglise keeles ilmunud vaimse tervise alastes artiklites, millest esimene oli ajakirjas Director 2016 aastal koos Kaur Lassiga kirjutatud artikkel "Heaolust tuleviku töökohal[4]. Artiklis toodi välja: "Intrapersonaalsed oskused pole niivõrd konkreetse probleemi kesksed, vaid keskenduvad kõikide inimeste ühisosale (emotsioonid, mentaalne tegevus, tähelepanu), olles üsna universaalselt ja paindlikult kasutatavad igasugustes situatsioonides." Hiljem on Helena Lass seda mõistet avanud ning kasutanud inglise keeles 2018. aastal avaldatud teadusartiklis proaktiivse vaimse vormi kohta[5].

Helena Lass on kirjutanud, et "igaüks puutub päevast päeva kokku vajadustega rakendada sisemisi vaimseid ressursse, juhtida emotsionaalseid ja mentaalseid protsesse, tulla toime reaktsioonide ja väljakutsetega. Ometigi pole ka praegu koolides praktilist vaimset kasvatust. Ei Eestis ega mujal. See tähendab, et ka uus põlvkond ei ole paremini varustatud oskustega luua selliseid tagajärgi, mis fundamentaalselt erineksid praegustest. Kuidas saakski olla meil teed vaimse vormini? Oskusteni juhtida oma sisemaailma? Ma olen neid oskusi kutsunud intrapersonaalseteks oskusteks. Oma sisemaailma juhtimise ja suunamise oskusteks. Need on vaimse vormi aluseks".[6]

Lass on välja toonud, et "teadlikkuse kui töövahendi tundma õppimine ja selle suunamise oskus on kõige fundamentaalsem intrapersonaalne oskus"[7]. Ta on oma ettekannetes jaganud intrapersonaalsed oskused kolme klassi[8]:

 • oskused teadvustamisvõime (sh tähelepanu, eristamisvõime, taipamine, prekognitsioon, intuitsioon) juhtimiseks;
 • oskused mentaalsuse (sh meenutused, ettekujutused, analüüs, mõtlemine, mälu) sihipäraseks kasutamiseks juhtimiseks;
 • oskused emotsioonide ja emotsioonilaadsete nähtuste (tunded, tungid, ihad) juhtimiseks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. National Research Council (US) Committee. "Assessing 21st Century Skills". 2011.
 2. 2,0 2,1 National Research Council (US) Committee. "Assessing 21st Century Skills". 2011.
 3. Robert T. Kiyosaki ja Donald J. Trump (2011). Midas Touch: Why Some Entrepreneurs Get Rich-And Why Most Don't. USA: Plata Publishing. 
 4. Helena Lass "Heaolust tuleviku töökohal. Töökoha heaolu loovad intrapersonaalsed oskused"; Ajakiri "Director"; 4/2016
 5. Toimetajad Oliver Parodi, Kaidi Tamm (2018). Personal Sustainability. Exploring the Far Side of Sustainable Development, Helena Lass artikkel "Developing Intra-Personal Skills as a Proactive Way to Personal Sustainability - The Preventative Side of the Mental Health Equation". London, New York: Routledge. Lk 95. 
 6. Helena Lass. "Segadus vaimu ümber". Edasi.org.
 7. Helena Lass. "Mis on vaimne vorm & kuidas see aitab elus paremini hakkama saada?". Edasi.org.
 8. Helena Lass. "Mental Wellbeing – What, Why & How?". SlideShare.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]