Go

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
See artikkel See artikkel räägib lauamängust. Teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Go (täpsustus).

Go laud

Go on Hiinast pärit umbes 4000 aasta vanune lihtsate reeglitega, ent keeruka strateegiatega lauamäng.

Mängitakse ruudulisel 19×19 joonega mängulaual. Ühel mängijal on mustad, teisel valged nupud, mida kutsutakse kivideks. Nii algajad kui ka elukutselised mängijad, kasutavad lisaks väiksemaid, näiteks 9×9 ja 13×13 joonega laudu.

Mängijad asetavad kive lauale kordamööda. Alustab mustade kividega mängija. Võrreldes paljude lauamängudega ei liigu go-mängus kivid mööda lauda, vaid asetatakse koha peale terveks mänguks, seisvatest kividest moodustuvad mängu jooksul erikujulised struktuurid, mis võitlevad meeleheitlikult oma olemasolu eest. Lubatud on käia igale vabale joonte ristumiskohale. Go on maa-ala mäng, mille võitmiseks tuleb oma kividega piirata ja kontrollida suuremat territooriumi (tühjaksjäänud joonte ristumiskohti) mängulauast, kui vastane.

Populaarseim on go Aasias, kus seda mängivad miljonid inimesed. Jaapanis, Koreas, Hiinas ja Taiwanil on elukutselisi mängijaid, kes võistlevad omavahel turniiridel, mille auhinnaraha ei jää alla tennise või golfi profiturniiride auhinnafondidele. Kuni 2015. aastani oli go ainuke strateegiline lauamäng, milles arvutid ei suutnud võita proffesionaalseid go mängijaid. (Mõeldud on siin võrdset, ilma nö händikäp-kivideta mängu) Seejärel märtsis 2016 aastal suutis ettevõtte DeepMind loodud programm AlphaGo võita maailma parimat go-mängijat Lee Sedoli 4-1 .[1]

Nimetus[muuda | muuda lähteteksti]

Go (碁) on mängu jaapanikeelne nimetus. Hiinas tuntakse seda lauamängu nimega wei-qi. Hääldus: Helifaili info wéiqí . (Hiina keeles traditsioonilises kirjas 圍棋, lihtsustatud kirjas 围棋). Koreas on nimetuseks baduk (바둑) ja Jaapanis peale go (碁), veel igo (囲碁). 囲 kanji-märk, mis on algse hiinakeelse hanzi-märgi (圍) jaapanipärane lihtsustus, mis tähendab tegusõnana ümbritsema, ümber piirama. Selle üks hääldus (kunyomi) on kakomu. Algupärases hiinakeelses nimes wei-qi on sama märk nimetuse esimeses osas (hääldus wei). See iseloomustab ilmekalt seda, mis mängus toimub – mängu põhistrateegiat – vastase kivide, neist moodustunud gruppide ja samas tühja ala ümbritsemist.

Reeglid[muuda | muuda lähteteksti]

Go põhireeglid on lihtsad. Maailmas on küll kasutusel reeglite variatsioone (kaks peamist on Hiina ja Jaapani reeglid), kuid erinevused seisnevad sisuliselt ainult punktide lugemises pärast mängu lõppu.

1. Mängus on kaks mängijat, ühel on mustad ja teisel valged kivid. Must alustab mängu.

2. Mängijad asetavad oma kive kordamööda lauale vabadele joonte ristumiskohtadele. Oma käik on lubatud vahele jätta ehk passida. Kord juba lauale asetatud kivi ei ole lubatud liigutada.

3. Vastase kive võib "vangistada", piirates nad oma kividega sisse sellisel moel, et vastase kivil või ühendatud (joonte kaudu ühenduses, kokkupuutuvatel) kividel ei ole ühtki horisontaalset või vertikaalset ühendust ühegi vaba joonte ristumiskohaga. St. kivi või kivide kõik vabadused on täidetud.

4. Laual võivad tekkida siiski kohad, kuhu käia ei tohi. Need on nn. keelatud kohad. Keelatud on asetada kivi kohale, mis on vastase kividest täielikult ümberpiiratud, näiteks nn Ponnuki[2] olukorras. Samuti ei tohi käia vastase ala sees paiknevatele oma kivide rühmale lisaks viimast võimalikku kivi, mille tagajärjel ei jääks neile mitte ühtegi vabadust. Selles mõttes on go's enesetapp keelatud. Samas tohib sellise käigu sooritada juhul kui vähemalt osa vastaste piiravast grupist on samuti atari-seisus ja nende viimase vabaduse võtmisega laualt ära võetakse. Nii saavad oma ümberpiiratud kividest vabadustega, "hingavad", elujõulised kivid. Selline keelatud koht tekiks joonisel nr 4. Juhul kui valge käiks 12. käigu mujale, ei saaks ta järgmisel käigul lisada kivi oma viie-kivisele grupile nurgas. Aga kui valge 12. kivi on paigas (nagu joonisel), tohib ta nurka käia, võttes laualt 4 musta kivi.

5. Mängija ei tohi asetada oma kivi lauale moel, mis põhjustaks mänguseisu kordumise enne kõnealust käiku (ko-reegel). St. enne tuleb teha käik mujale laual, alles seejärel võib ko seisu muuta. Võtta tagasi kivi, mis oma ko-seisus kivi ennist laualt ära võttis.

6. Mäng lõpeb, kui mõlemad mängijad on järjest passinud, loobunud käigust. Surnuks osutunud kivid laual (mis pole suutnud luua eluks vajalikku kahte silma ja pole ka seki olukorras) ja mängu kestel vangivõetud kivid, mis on laualt eemaldatud, asetatakse täitena kivideks kaotanud mängija kättevõidetud tühja ala sisse. Seega pole hea kaotada liiga kergekäeliselt oma kive. Samas sisaldab edukas ja tõhus mängustrateegia tihti mõningast, arukat ohverdamist. Lõpuks loetakse tühjad väljad kokku ja lisatakse "komi" [3] valge mängija hiljem alustamise kompenseerimiseks ja viigiseisu vältimiseks. Mängu on võitnud see pool, kummal on rohkem tühje, vabu ristumiskohti võrreldes kaasmängijaga. Mõnikord mängitakse ka 4-kesi, paarismänguna.

Järgud[muuda | muuda lähteteksti]

Järkude tabel madalamast kuni kõige kõrgema tasemeni:

Järgu tüüp Vahemik Oskuste tase
Kahekohalise numbriga kyu (級,급) (geup Korea) 30–20k Algaja
Kahekohalise numbriga kyu 19–10k Algaja amatöör
Ühekohalise numbriga kyu 9–1k Keskmine amatöör
Amatöör dan (段,단) 1–7d (8d on spetsiaalne tiitel) Edasijõudnud amatöör
Professionaal dan (段,단) 1–9p (10p on spetsiaalne tiitel) Professionaalne mängija

Go Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

12. veebruaril 2008 asutati mittetulundusühing Tallinna Goklubi.

Aktiivselt mängib go'd umbes 20 inimest Tallinnas ja Tartus. 2013. aasta seisuga on Eestis juba mitu dan-tasemega mängijat. Enamjaolt mängitakse Kiseido Go Serveris ruumis "Eesti asi".

Turniirid toimuvad 2 korda aastas: Go turniir ja Mõttemängude festival noortele.

AlphaGo[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis AlphaGo
Alphago logo

2015. aasta sügisel võitis Google DeepMindi loodud arvutiprogramm AlphaGo esimest korda Euroopa meistrit Fan Huid viies mängus (need olid ilma händikap-kivideta, võrdsete võimalustega mõlemale poolele) tulemusega 5:0. [4] AlphaGo arvutiprogramm, mis proovib jäljendada inimaju mõtlemisprotsessi, õpib ja parandab iseseisvalt, ilma inimese sekkumiseta oma strateegiat ja taktikat, analüüsides nii ajaloolisi meistrite kui ka oma mänge. Programmis on kasutatud tehisnärvivõrkude tehnoloogiat.[5]

Lee Sedol aastal 2012

AlphaGo versus Lee Sedol (9-dan) 4:1, märtsis 2016.

2016. aasta lõpus ja 2017 aasta alguses võitis AlphaGo internetis mängides maailma parimate go-mängijatega kõik 60 mängu. 2017. aasta mai lõpus võitis AlphaGo maailma kõrgeima reitinguga Hiina mängijat Ke Jied 3:0.[6][7].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Christopher Moyer (28.03.2016). "How Google's AlphaGo Beat a Go World Champion". The Atlantic. Vaadatud 16.05.2018.
  2. Ponnuki
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Go_concepts#Komi
  4. http://www.theguardian.com/technology/2016/jan/27/google-hits-ai-milestone-as-computer-beats-go-grandmaster
  5. 13. märts 2020, DeepMind, AlphaGo, The Movie, Full Documentary, youtube.com
  6. https://www.theverge.com/2017/5/25/15689462/alphago-ke-jie-game-2-result-google-deepmind-china
  7. https://events.google.com/alphago2017/

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]